Zamknij

W Polsce powstanie ośrodek rehabilitacji psychicznej po COVID-19

12.10.2020 10:09

W Polsce ma powstać ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Europie.

Pacjent COVID-19
fot. Shutterstock

Koronawirus sieje spustoszenie w organizmie, ale niszczy też zdrowie psychiczne - alarmują lekarze. Problem dotyka nie tylko ozdrowieńców, którzy miesiącami zmagają się z "mgłą mózgową", problemami z koncentracją, pamięcią, trudnościami poznawczymi, zespołem stresu pourazowego (PTSD), ale również ich bliskich, którzy walczą z zaburzeniami lękowymi i depresją. W złej kondycji psychicznej są pracownicy ochrony zdrowia "z pierwszej linii frontu", a także osoby, które z powodu pandemii straciły pracę, oszczędności życia, które źle zniosły przymusową izolację. W grupie ryzyka jest właściwie każdy z nas! W leczeniu urazów psychicznych z powodu koronawirusa ma pomóc specjalistyczny ośrodek leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych.

Ośrodek rehabilitacji po COVID-19

Władze Województwa Podlaskiego, wspólnie ze Szpitalem Psychiatrycznym w Suwałkach, planują utworzenie pierwszego w Europie ośrodka leczenia psychicznych zaburzeń pokowidowych.

- Objawem dominującym u naszych pacjentów jest wszechobecny lęk przed tym, co się wydarzy, co się stanie z najbliższymi, przed utratą pracy i płynności finansowej. Co ważne, u wielu osób ten lęk popandemiczny jeszcze nie dał o sobie znać. Jednak spodziewamy się tego, że objawy będą się nasilać w najbliższym czasie - powiedziała dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska, cytowana przez wirtualnesuwalki.pl.

loader

Placówka ma powstać w budynku byłej szkoły w Smolnikach. Szacowany koszt inwestycji to 8 mln złotych.

- Wszystko jest już gotowe. Mamy projekt, pozwolenie na budowę i komplet dokumentów. O pieniądze wystąpił już marszałek województwa podlaskiego. Obiekt miałby być gotowy najwcześniejszej za trzy, a najpóźniej za sześć lat - poinformowała Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego.

Długofalowe skutki COVID-19

Polski ośrodek leczenia zaburzeń pokowidowych ma być pierwszym tego typu obiektem w Europie, wyspecjalizowanym w zdrowiu psychicznym.

We Włoszech i Anglii - dwóch krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem w Europie - działają już ośrodki rehabilitacyjne, w których ozdrowieńcy walczą z długotrwałymi skutkami COVID-19, ale lekarze skupiają się raczej na powikłaniach fizycznych.

Powikłania COVID-19 to m.in.:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • "mgła umysłowa",
  • zadyszka,
  • osłabienie mięśni,
  • powikłania kardiologiczne.

Z badań przeprowadzonych przez personel ośrodka w Genui wynika, że po rehabilitacji oddechowej i ćwiczeniach na siłowni, większość pacjentów wraca do formy fizycznej, ale połowa z nich ma problemy psychiczne, a aż 15% PTSD.

Źródło: wirtualnesuwalki.pl, edition.cnn.com