Czy Google Trends przewidział wzrost zachorowań na COVID-19?

14.09.2020
Aktualizacja: 14.09.2020 13:37
COVID-19 w Google Trends
fot. Shutterstock

Wyniki wyszukiwań w sieci, zwłaszcza tych dotyczących objawów medycznych, mogą pomóc przewidzieć pojawienie się ognisk związanych z zachorowaniem na COVID-19 na danym obszarze nawet na kilka tygodni wcześniej – do takich wniosków doszli badacze z North Shore Medical Center w Salem w stanie Massachusetts (USA). 

Badacze określili najczęstsze objawy COVID-19 związane układem pokarmowym, takie jak: utrata smaku, ból brzucha, utrata apetytu, biegunka i wymioty, a następnie – korzystając z Google Trends – porównywali liczbę wyszukiwań związanych tymi objawami w 15 stanach USA ze zgłoszoną liczbą przypadków COVID-19 w okresie od stycznia do kwietnia 2020 r. Okazało się, że wyszukiwania w Google konkretnych, typowych dla tej choroby objawów żołądkowo-jelitowych były rzeczywiście powiązane z kolejnymi przypadkami zarażenia koronawirusem w większości badanych stanów. Różnica czasu pomiędzy wzrostem wyszukiwań a wzrostem liczby zachorowań wynosiła trzy, cztery tygodnie.

To kolejny dowód na to, że sztuczna inteligencja może pomóc nam przewidzieć wybuch epidemii różnych chorób, np. grypy, COVID-19, w danym region.

– Poszukiwanie informacji w sieci na temat objawów ze strony przewodu pokarmowego poprzedziło wzrost liczby zgłaszanych przypadków COVID-19. Różnica to trzy, cztery tygodnie. Podobnie było w przypadku grypy, tyle że mniejsza była różnica czasu – tu około tygodnia, dwóch – napisali autorzy badania, którego wyniki opublikowali w "Clinical Gastroenterology and Hepatology". I dodali: – Zaobserwowana różnica czasu może być związana z różnicami w dostępności testów, raportowaniu lub dłuższym okresie inkubacji COVID-19 w porównaniu z grypą.
Najsilniejszy związek ze wzrostem liczby zachorowań na COVID-19 miały: utrata apetytu oraz biegunka. W przypadku pozostałych objawów ten związek był słabszy. Stanami o największej zapadalności na tę chorobę w tym okresie były: Nowy Jork, New Jersey, Kalifornia, Massachusetts i Illinois.

Oczywiście Google Trend nie jest najlepszym narzędziem badawczym, ze względu na anonimowość wyszukiwań i konieczność odfiltrowania zakłócających zmiennych, mających wpływ na dane, ale z pewnością może być bardzo pomocnym w przewidywaniu czasu nadejścia kolejnej fali zachorowań. Zdaniem autorów badania, wzrost zapytań o objawy ze strony układu pokarmowego powinien wzmóc czujność służb sanitarnych.

Źródło: "Increased Internet Search Interest for GI Symptoms May Predict COVID-19 Cases in U.S. Hotspots", Imama Ahmad, Ryan Flanagan, Kyle Staller, Clinical Gastroenterology and Hepatology