W czerwcu przestaną umierać chorzy na COVID-19? Optymistyczne dane

08.05.2020 14:55
Liczba zgonów z powodu COVID-19
fot. Shutterstock

Każdego dnia informujemy o kolejnych zakażonych koronawirusem osobach w Polsce oraz o osobach, które zmarły z powodu choroby COVID-19. Wydaje się, że liczba chorych i liczba zmarłych nie zmniejszają się, poszkodowanych jest każdego dnia więcej. Analitycy worldometers.info mają jednak dla Polski optymistyczne dane. Twierdzą, że w czerwcu nie będą już umierać ludzie.

W ostatnich dniach nowych zakażeń w Polsce notuje się ok. 300. To liczba w miarę stała, niestety nie zmniejsza się, dlatego trudno jeszcze mówić o tym, by koronawirus w Polsce był w odwrocie. Nie ma natomiast istotnych wzrostów zachorowań i umieralności z powodu COVID-19. 

Pozytywne prognozy dla Polski

Pocieszające są prognozy serwisu worldometers.info. Analitycy wieszczą, że w Polsce niebawem dojdzie do stopniowego spadku liczby zgonów wśród chorych na COVID-19. Według prognoz w okolicach czerwca notowane będą jednostkowe przypadki zgonów z powodu COVID-19, a już 6 czerwca nie odnotuje się żadnego zgonu.

Na jakiej podstawie prognozuje się dane? Serwis worldometers.info podaje statystyki, wykorzystując wskaźnik średniej kroczącej (moving average). W obliczeniach uwzględnia się stały okres 7 dni. Dane z 7 dni dodaje się do siebie, a wynik dzieli przez 7.

Jeśli chodzi o liczbę zgonów w Polsce, to przez ostatnie 7 dni, najwięcej odnotowano ich 7 maja, zmarły wtedy 22 osoby.

Źródło: rynekaptek.pl; worldometers.info