COVID-19: śmiertelność na OIOM spadła o 1/3

17.07.2020 13:07
COVID-19
fot. Shutterstock

Od początku pandemii śmiertelność z powodu COVID-19 na oddziałach intensywnej spadła prawie o 1/3 - wynika z najnowszej analizy brytyjskich naukowców.

Badacze z Uniwersytetu Brystolskiego i kilku innych ośrodków naukowych w Anglii dokonali przeglądu danych dotyczących śmiertelności z powodu COVID-19 na trzech kontynentach. Wnioski napawają optymizmem.

Śmiertelność z powodu COVID-19

Od początku pandemii śmiertelność na oddziałach intensywnej terapii spadła z prawie 60 proc. do 42 proc. pod koniec maja. To spadek prawie o jedną trzecią - pisze PAP.

Dane dotyczą ponad 10 tys. osób z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wyniki opublikowano na łamach pisma „Anaesthesia”.

Wśród możliwych przyczyn spadku śmiertelności z powodu COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii autorzy raportu wymieniają szybką publikację raportów klinicznych na początku pandemii oraz zmianę kryteriów przyjmowania pacjentów do szpitala, zakładającą większy nacisk na przyjmowanie chorych szybciej.

COVID-19 a inne choroby

Co ważne, odsetek uratowanych pacjentów nie różnił się znacząco między kontynentami, pomimo różnic w kryteriach przyjmowania pacjentów, zastosowanych terapiach i czasie ich wprowadzania.

Autorzy analizy podkreślają jednak, że mimo to, zagrożenie nadal jest relatywnie wysokie. „Spowodowana COVID-19 śmiertelność w ICU (z ang. Intensive Care Units) na poziomie 40 proc. pozostaje ok. dwa razy wyższa niż w przypadku osób przyjętych do ICU z innymi wirusowymi zapaleniami płuc” - piszą.

To cię może zainteresować:

Źródło: PAP