Zamknij

COVID-19 osierocił 10 milionów dzieci na świecie. Wstrząsające badanie

20.09.2022 13:43

10 milionów dzieci na świecie straciło opiekunów w wyniku pandemii koronawirusa. Badanie na ten temat zostało przeprowadzone przez angielskich i afrykańskich naukowców. Eksperci apelują do organizacji na całym świecie: śmierć rodzica lub opiekuna naraża dzieci na zwiększone ryzyko nieszczęść przez całe życie

10 milionów dzieci straciło rodziców w wyniku pandemii koronawirusa
fot. EastNews

Mimo że słyszymy już pierwsze głosy na temat końca pandemii, z jej skutkami do końca życia zmagać się będą dzieci, które straciły swoich opiekunów. COVID-19 odebrał rodziców milionom dzieci. Dokładnie, w wyniku pandemii osieroconych zostało 10 milionów najmłodszych mieszkańców z różnych stron świata. Pierwsze, wstępne badania szacunkowe, przeprowadzone we współpracy z 13 organizacjami międzynarodowymi, wykazało, że co najmniej 1,5 miliona dzieci doświadczyło śmierci rodzica, opiekuna, lub obojga, z powodu zgonów związanych z COVID-19 w pierwszych 14 miesiącach pandemii.

W kolejnym globalnym badaniu, dzięki dostępności większej liczby danych (dotyczących nadmiarowych zgonów), ustalono, że do 31 października 2021 roku minimalna liczba osieroconych dzieci wzrosła już do 5,2 mln. Teraz najnowsze, druzgocące wyniki badań na ten temat przedstawili naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego, Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych i Imperial College.

Śmierć rodzica naraża dzieci na nieszczęścia przez resztę życia

W trakcie aktualnych badań wykorzystano tę samą metodę, co przy wcześniejszych analizach. Na podstawie danych WHO autorzy porównywali zgony na poziomie krajowym, wskaźniki dzietności i krajowe dane dotyczące nadmiernej umieralności, dostarczone przez WHO, The Economist oraz Institute for Health Metrics and Evaluation. Następnie wykorzystali modelowanie matematyczne do opracowania szacunków dotyczących sieroctwa i utraty opiekunów wśród dzieci.

– Śmierć rodzica lub opiekuna naraża dzieci na zwiększone ryzyko nieszczęść przez całe życie, chyba że otrzymają odpowiednie wsparcie na czas – powiedziała naczelna autorka dr Susan Hillis, która była zaangażowana w badanie podczas swojej kadencji w CDC (Centers for Disease Control and Prevention), a obecnie pracuje w Oksfordzie jako przewodnicząca Globalnej Grupy Referencyjnej ds. Dzieci Dotkniętych COVID-19.

Dzieci, które tracą rodziców, są narażoine na ubóstwo, wykorzystywanie seksualne, zakażenie wirusem HIV, problemy ze zdrowiem psychicznym i poważny stres, który wyniszcza ich zdrowie od najmłodszych lat.

– Ponad 10 milionów dzieci pozostawionych bez opiekunów przez COVID-19 stanie przed różnego rodzaju wyzwaniami. Na moim kontynencie, w Afryce, dotkniętych jest ponad 2,5 miliona dzieci, a ponieważ walczą o przetrwanie bez opiekunów, stają w obliczu zwiększonego ryzyka przemocy i wykorzystywania seksualnego. Teraz jest najlepszy czas, by pomóc tym dzieciom i ich rodzinom – powiedział jeden z autorów badania, Joel-Pascal Ntwali N'konzi z Afrykańskiego Instytutu Nauk Matematycznych.

Badacze podkreślają, że odkrycie to wskazuje na pilną potrzebę inwestowania w rozwiązania skoncentrowane na dzieciach w najbardziej dotkniętych osieroceniem miejscach.
Memorandum prezydenckie Białego Domu w sprawie długoterminowych skutków COVID-19 uznało (na podstawie najnowszych danych) potrzebę wspierania dzieci pogrążonych w żałobie z powodu COVID-19 w USA. Również Peru, Meksyk, Brazylia, Eswatini i RPA mają w planach inicjatywy legislacyjne, wspierające osierocone w wyniku COVID-19 dzieci.

Przed pandemią COVID-19 na całym świecie było około 140 milionów osieroconych dzieci.

Źródło: PAP