COVID-19 uznano za chorobę zawodową: jest decyzja Ministerstwa Zdrowia

23.04.2020 15:05
Koronawirus u lekarzy
fot. Shutterstock

MZ uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową. Od jakiegoś czasu domagali się tego polscy lekarze i kadra medyczna, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 i rozwój choroby COVID-19. Każdego dnia stykają z zakażonymi osobami, a często nie mają odpowiednich zabezpieczeń, by samemu skutecznie unikać zakażenia. 

Medycy są na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Każdego dnia narażają własne zdrowie, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Dlatego prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej postulowało, by choroba zakaźna wywołana u lekarza lub lekarza dentysty wirusem SARS-CoV-2 była uznawana za chorobę zawodową.

NRL jakiś czas temu zaapelowała o odrębne wpisanie choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 do wykazu chorób zawodowych.

Okazuje się, że apel medyków został wysłuchany. Ministerstwo Zdrowia uznało chorobę zakaźną wywołaną wirusem SARS-CoV-2 za chorobę zawodową, w przypadku, gdy można powiedzieć bezspornie lub z dużym prawdopodobieństwem, że powstała w wyniku działania szkodliwych czynników w środowisku pracy lub ze sposobów wykonywania pracy – podała Naczelna Izba Lekarska.

Samorząd lekarski zaznaczył, że taka decyzja jest odpowiedzią resortu na apel prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 30 marca br. skierowany do premiera w tej sprawie.

- Po odpowiedzi ministerstwa należy uznać, że w przypadku lekarza lub lekarza dentysty zakażonego wirusem SARS-CoV-2 istnieją przesłanki do wydania decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej – podsumował samorząd.

Warto wiedzieć

Czym jest choroba zawodowa?

Choroba zawodowa to choroba spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy.

Źródło: PAP