COVID-19 bardzo groźny dla pacjentów hemodializowanych

09.06.2020 10:38
Pacjenci hemodializowani zagrożeni COVID-19
fot. Shutterstock

Pacjenci z chorobami nerek, zwłaszcza tymi wymagającymi dializowania, są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Okazuje się też, że odsetek zgonów z powodu COVID-19 w ich grupie wynosi około 25-30 proc. Potwierdziło to kilka badań i analiz przeprowadzonych w Hiszpanii. 

Jak wynika z danych pochodzących z hiszpańskiego rejestru dializ i przeszczepów nerek, na COVID-19 zachorowało 1572 pacjentów z chorobami nerek, z czego 998 osób to pacjenci hemodializowani (HD), 523 osoby to pacjenci z przeszczepami nerek, a 51 osób to pacjenci poddani dializie otrzewnowej (PD). Śmiertelność wśród chorych hemodializowanych wyniosła 27 proc., a wśród pacjentów po przeszczepie nerki – ponad 23 proc. Wśród pacjentów po dializie otrzewnowej śmiertelność była niższa – wynosiła 15 proc.

Wysoki wskaźnik śmiertelności wśród pacjentów dializowanych został również zweryfikowany w badaniu, które monitorowało przebieg choroby COVID-19 u 36 pacjentów hemodializowanych między 12 marca a 10 kwietnia w szpitalu Gregorio Maranón w Madrycie. Zmarło ponad 10 chorych. Zdaniem lekarzy oprócz starszego wieku, na tę wysoką statystykę śmiertelności miały wpływ:

  • liczba lat dializy,
  • limfopenia (czyli mała liczba białych krwinek – limfocytów, które chronią organizm przed infekcjami),
  • podwyższony poziom dehydrogenazy mleczanowej (LDH), wskazujący na uszkodzenie tkanek.

Aby chronić pacjentów z chorobami nerek, zwłaszcza tych dializowanych, należy zminimalizować ryzyko styczności z osobami zarażonymi koronawirusem SARS-CoV-2, zwłaszcza tymi bezobjawowymi. Personel medyczny opiekujący się tą grupą chorych, a także sami pacjenci, powinni być stale badani na obecność tego patogenu.

– Musimy stale przypominać sobie, że spośród czterech dializowanych pacjentów z dodatnim wynikiem COVID-19 jeden nie przeżyje, dlatego należy zapobiegać zakażeniu za wszelką cenę. Mamy zbyt wiele do stracenia – powiedziała podczas wirtualnego kongresu ERA-EDTA (European Renal Association-European Dialysis and Transplant Association) dr Maria Jose Soler Romeo, autorka zaprezentowanej analizy.

Źródło: PAP