Przed nami burzowa pełnia. Spójrz w niebo po północy!

Monika Piorun
19.07.2016 22:04
Przed nami burzowa pełnia. Spójrz w niebo po północy!
fot. Przed nami burzowa pełnia. Spójrz w niebo po północy!

Latem trwa szczyt sezonu wyładowań atmosferycznych. Różnica temperatur pomiędzy cieplejszym a chłodniejszym powietrzem często doprowadza do rozjaśniających niebo błyskawic, dlatego dzisiejszą pełnię księżyca nierzadko nazywa się burzową. Jej kulminację można obserwować dwie minuty przed godziną pierwszą w nocy z 19 na 20 lipca 2016.

Choć termin burzowa pełnia wywodzi się z tradycji Indian, to także i na naszych terenach, z których pochodzą Słowianie, panował zapomniany już dzisiaj zwyczaj nadawania nazw niezwykłym zjawiskom na niebie, do których z całą pewnością można zaliczyć letnią pełnię.

Mimo że także i w Polsce w lipcu wypada środek sezonu burzowego, to jednak przypadająca wtedy pełnia księżyca nazywana była częściej sienną (ze względu na zbiory upraw rolnych) lub koźlą, z powodu samców sarny, które przeważnie wtedy zrzucają swe poroże.

Nie tylko zwierzęta są w tym czasie pobudzone. Także wśród ludzi można zauważyć poddenerwowanie i niecodzienne napięcie. Choć wpływ księżyca na ludzki organizm budzi wśród badaczy i ekspertów z różnych dziedzin sporo kontrowersji, to nawet lekarze potwierdzają, że sale porodówek są w tym czasie pełniejsze niż zazwyczaj, a przeprowadzane wtedy operacje są obarczone wyższym ryzykiem krwotoku, z powodu wyższego ciśnienia w naczyniach krwionośnych.

Niektórzy wiążą to zjawisko z tym, że skoro księżyc steruje pływami morskimi, a ludzkie ciało składa się w większości z wody, to Srebrny Glob może mieć wpływ również i na nasze ciało, które jak się okazuje, wytwarza w czasie pełni więcej serotoniny. Hormon szczęścia - jak się go często nazywa, w przypadku wahań może doprowadzać do napadów agresji i nieracjonalnego zachowania, na które nigdy nie pozwolilibyśmy sobie w stanie równowagi.

Na ulicach wielu miast (np. w brytyjskim Brighton) wychodzą wtedy dodatkowe patrole policji, które mają w tym czasie dużo więcej wezwań do interwencji niż w te dni, w które nie przypada pełnia.

Przeczytaj: Jak księżyc wpływa na nasz organizm?

Pioruny w blasku księżyca

Są szybsze niż pocisk i aż sześć razy gorętsze niż powierzchnia słońca. Docierają do Ziemi z prędkością 90 mln km/h. Towarzyszy im prąd o napięciu miliarda woltów i to za jego sprawą w rozgrzanym do ponad 27 tys.°C powietrzu rozchodzą się fale światła, a my słyszymy wyraźny grzmot.

Nie każda burzowa pełnia księżyca musi obfitować w wyładowania atmosferyczne, gwałtowne błyskawice i pioruny. Warto jednak przyjrzeć się uważnie nocnemu niebu, by dojrzeć Srebrny Glob w pełnej krasie.

W nocy z 19 na 20 lipca 2016 przypada tzw. burzowa pełnia księżyca.

Nie przegapcie tego wyjątkowego zjawiska na niebie!

Zagłosuj

Czy zauważasz zmiany w zachowaniu ludzi podczas pełni księżyca?

Liczba głosów:

__

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π