Pierwsza ofiara śmiertelna odry w Bułgarii. Fala zachorowań w Europie

Monika Piorun
10.04.2017 14:13
Pierwsza ofiara śmiertelna odry w Bułgarii. Fala zachorowań w Europie
fot. Ingram Vitantonio Cicorella/East News

Ministerstwo Zdrowia w Sofii poinformowało, że wśród osób, które ostatnio zachorowały na odrę, doszło do pierwszego zgonu. 10-miesięczne romskie dziecko, którego rodzice nie zaszczepili przeciwko odrze, zostało uznane za pierwszą ofiarę choroby - która w tej części Europy nie atakowała od lat. Politycy oskarżają o to ruchy antyszczepionkowe zachęcające do tego, by nie szczepić dzieci.

Pierwsze dziecko, które zmarło w Bułgarii na odrę pochodziło z dzielnicy Stolipinowo w Płowdiwie, w środkowej części kraju. Już w lutym doszło do pojedynczych zachorowań na tę chorobę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni służby medyczne musiały pomóc aż 42 pacjentom -  w tym sześciu podczas ostatniego weekendu.

Najwięcej przypadków odry odnotowano w dzielnicach zamieszkanych przez Romów, którzy podobnie jak Rumuni, nie chcą szczepić dzieci przeciwko śmiertelnie niebezpiecznym chorobom. Mimo że władze prowadzą kampanie uświadamiające dorosłym, że odmowa szczepień może mieć bardzo poważne konsekwencje dla najmłodszych pacjentów, to nie przynosi to zadowalających rezultatów. 

Zobacz także

W sąsiadującej z Bułgarią Rumunii od września 2016 roku panuje epidemia odry. Zachorowało już ponad 3,4 tys. osób. 17 pacjentów zmarło.

Niestety rodzice nie chcą podawać dzieciom szczepionki MMR przeciwko odrze, śwince i różyczce z obawy przed autyzmem, który ma być wywoływany pod jej wpływem.

W kampanię przeciwko szczepionce MMR zaangażowali się rumuńscy celebryci oraz gwiazdy lokalnych mediów i to właśnie ich politycy oskarżają o dezinformację przyczyniającą się do tego, że w tej części Europy po raz pierwszy od lat doszło do zgonu z powodu choroby, którą dzięki profilaktycznym szczepieniom udało się już niemal całkowicie wyeliminować.

Zobacz także

W Polsce obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 roku. Największa ilość zachorowań (ponad 190 tys.) miała miejsce w 1969 roku. Dzięki masowym szczepieniom chorobę, na którą umierało w przeszłości nawet po 300 osób rocznie, udało się niemal całkowicie wyeliminować. W 2016 roku na odrę zachorowało w naszym kraju 140 osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polska należy do państw najbardziej zagrożonych na rozprzestrzenianie się tej śmiertelnie niebezpiecznej choroby.

Zrzut ekranu 2017-04-10 o 14.54.21
fot. "Choroby zakaźne i ich zwalczanie na ziemiach polskich w XX wieku" pod red. Jana Kostrzewskiego
Zagłosuj

Co sądzisz na temat unikania szczepień przeciwko odrze?

Liczba głosów:

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π