BBC: Podwójna transplantacja rąk

Monika Piorun
22.07.2016 15:07
BBC: Podwójna transplantacja rąk
fot. Chris King

3 lata temu Chris King stracił po 4 palce u obu rąk podczas nieszczęśliwego wypadku w trakcie obsługiwania maszyny do obróbki metalu. 12 najlepszych chirurgów ze szpitala w Leeds w ciągu ośmiu godzin operacji dokonało jednak prawdziwego cudu i po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii dokonali udanej transplantacji fragmentów dwóch kończyn górnych.

57-letni pacjent, jak sam twierdzi - czuje się lepiej niż gdyby wygrał na loterii. Mężczyzna powtarza, że nie może się doczekać, by zdjąć bandaże i móc samodzielnie wznieść toast za udaną operację używając nowych rąk. 

Pochodzący z Rossington koło Doncaster mężczyzna jest pierwszą osobą, która przeszła podwójną transplantację w Wielkiej Brytanii. Wprawdzie w 2012 roku udany przeszczep ręki przeszedł cierpiący na dnę moczanową Mark Cahill, u którego choroba spowodowała paraliż i zakażenie prowadzące do amputacji, to jednak nigdy wcześniej nie udało się przeprowadzić dwóch tego typu operacji za jednym razem.

Prof Simon Kay - jeden z chirurgów plastycznych obecnych podczas pierwszej transplantacji ręki doprowadził do spotkania pierwszego brytyjskiego pacjenta z przeszczepioną ręką z Chrisem Kingiem, co ostatecznie przekonało go do tego, że powtórzenie dawnego sukcesu jest możliwe i warto podjąć ryzyko podwójnej operacji. - To właśnie wtedy zamarzyłem, że kiedyś wszyscy uściśniemy sobie ręce - opowiada szczęśliwy z powodu udanego zabiegu mężczyzna.

Zespół 12 lekarzy z Leeds dokonał jednak niemożliwego i po 8 godzinach wspólnej pracy udało się im odmienić życie kolejnego pacjenta.

_90478943_9d379842-10f6-4294-b741-a62ef6a1c8e2
Prof. Simon Kay ze Szpitala General Infirmary w Leeds (fot. PA)

Specjaliści podjęli się ryzykownego zabiegu tylko dlatego, że u Chrisa zachowały się oba kciuki, których nie odcięła podczas nieszczęśliwego wypadku maszyna do obróbki metalu. Zarówno w prawej, jak i lewej ręce trzeba było przyszyć po 4 brakujące palce, co wydawało się prostsze niż przeszczep całych kończyn.

_90478941_55446c34-7afb-48fa-8495-6aa71771359e
fot. LEEDS TEACHING HOSPITALS NHS TRUST/PA

Na łamach prasy i za pośrednictwem mediów niezwykle rozemocjonowany, zaskoczony i wzruszony odmianą swojego losu 57-latek dziękuje swoim dawcom, którzy zgodzili się oddać swoje organy dla celów medycznych. Przekonuje też do tego, że taki gest może uratować życie milionom ludzi na świecie, dlatego warto zgodzić się pomagać w ten sposób innym.

Zobaczcie, co Chris King mówi o swojej operacji!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zagłosuj

Czy zgodziłbyś się oddać własne organy do transplantacji?

Liczba głosów:

___

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π