Zniżki na zakupy spożywcze za... większą aktywność fizyczną?

Monika Piorun
22.08.2017 16:47
Zniżki na zakupy spożywcze za... większą aktywność fizyczną?
fot. MarcoPomella, pixaby.com, CC0 Public Domain

Takiego sposobu na promowanie zdrowego stylu życia jeszcze nie było. National Health Service proponuje zniżki przy zakupie m.in. artykułów spożywczych obywatelom, którzy przy wykorzystaniu aplikacji na smartfony wykażą, że podejmują wysiłek fizyczny - wszystko po to, by dbać o zdrowie i zapobiegać chorobom.

Brytyjska państwowa służba zdrowia NHS (National Health Service) proponuje użycie aplikacji komputerowych do zachęcenia swych podopiecznych do zwiększenia aktywności fizycznej. Wysiłek miałby być nagradzany m.in. zniżkami w supermarketach.

Rusz się, by dostać zniżkę!

Zgodnie z propozycją NHS, w pilotażowych dziesięciu "zdrowych nowych miastach" mieszkańcy mogliby m.in. liczyć na:

  • zniżki nawet do 25 proc. przy zakupach żywności w supermarketach,
  • bezpłatne bilety do kina lub
  • tańsze karnety na siłownię, gdyby regularnie podejmowali wysiłek fizyczny rejestrowany przez aplikacje do smartfonów.

Jeden z proponowanych progów zakłada przejście pieszo 12,5 tys. kroków co najmniej trzy razy w tygodniu.

Według przedstawionych pomysłów na terenie 10 miast, które dołączyły do programu, miałyby znaleźć się bieżnie i miejskie siłownie na świeżym powietrzu, a wprowadzający się do nowych domów mieliby bezpłatnie otrzymywać rowery.

Zobacz także

O krok do zdrowia

Simon Stevens - szef angielskiego oddziału NHS - przekonuje, że:

Jeśli ma dojść do tak potrzebnej fali budowania nowych domów w całej Anglii, włączmy kwestię zdrowia w ich projektowanie od samego początku.

Według oficjalnych statystyk, przeciętny Brytyjczyk chodzi pieszo tylko przez mniej niż 10 minut dziennie. Jedno na pięcioro dzieci rozpoczynających w wieku pięciu lat naukę szkolną ma nadwagę lub jest otyłe, a wśród jedenastolatków dotyczy to już co trzeciego dziecka.

Tam Fry z National Obesity Forum (Narodowego Forum Otyłości) twierdzi, że koszt kupienia mieszkańcom nowych domów rowerów jest dla deweloperów "żaden", a "zachęta taka może zapewnić większy biznes uczestniczącym w programie firmom i dostarczyć ludziom motywacji, by bardziej dbali o zdrowie".

Zagłosuj

Czy chciałbyś dostawać zniżki na zakupy w zamian za większą aktywność fizyczną?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π