Zamknij

"Breaking Bad" po polsku. Farmaceuta pomagał w produkcji narkotyków

28.06.2022 14:24
Apteka
fot. Shutterstock

Ta historia brzmi jak fabuła serialu "Breaking Bad", jednak zamiast nauczyciela pojawił się farmaceuta. Mężczyźnie postawiono zarzut pomocy w produkcji narkotyków. 

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu trafił akt oskarżenia przeciwko 71- letniemu farmaceucie Ferdynandowi G. Mężczyźnie zarzuca się pomocnictwo w wytwarzaniu metaamfetaminy w ten sposób, że sprzedawał on leki i produkty lecznicze Cirrus Duo i Cirrus o łącznej ilości blisko 1 mln tabletek. Leki te były wykorzystywane przez inną osobę do produkcji substancji psychotropowej w postaci metaamfetaminy o łącznej wartości detalicznej nie mniejszej niż 11.821.597 zł.

- Ferdynand G. z racji wykonywanego zawodu farmaceuty, będąc wspólnikiem apteki „Cedrus” oraz kierownikiem punktu aptecznego „Pinus”, miał ułatwiony dostęp do leków, w tym o nazwie „Cirrus Duo” oraz „Cirrus”. W toku śledztwa ustalono, że na przestrzeni lat 2017-2020 w Środzie Śląskiej i Malczycach przekazywał leki innej osobie, która wytwarzała metaamfetaminę. Z tego procederu oskarżony Ferdynand G. uczynił sobie stałe źródło dochodów - poinformowała Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Prokuratura wyjaśnia, że "Z uwagi na wykształcenie, wiedzę oraz okoliczności towarzyszące, m.in. osobę, której przekazywał leki i produkty, ilości przekazywanych leków i produktów, bezdokumentowego,  niefiskalnego i bez recepturowego sposobu  przekazywania, przyjęto, że oskarżony miał pełną świadomość, że przekazywane produkty służą wyłącznie do wytworzenia metaamfetaminy i że leki nie były przeznaczone na potrzeby leczenia, a służyły do celów pozamedycznych i mogły spowodować zagrożenia dla życia i zdrowia."

Źródło: gov.pl