Borelioza w Polsce: ponad 6 tys. przypadków od początku roku

10.08.2020 12:50
Rumień wędrujący - objaw boreliozy
fot. Shutterstock

Boreliozę potwierdzono w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy u ponad 6 tys. osób w Polsce. Z raportu PZH wynika, że w ostatnich trzech miesiącach, od maja do lipca, przypadków boreliozy zanotowano ponad 3 tys. Dowiedz się, jak rozpoznać objawy boreliozy. Gdzie w Polsce znajdują się zakażone kleszcze?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny opublikował raport, z którego wynika, że od stycznia do lipca 2020 roku zanotowano w Polsce 6435 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. W tym samym okresie w poprzednim roku zanotowano 9,333 takich przypadków.

Co ciekawe, z poprzedniego raportu PZH wynika, że od stycznia do maja zarejestrowano 2985 przypadków boreliozy, zatem od maja do lipca przybyło aż 3450 osób z potwierdzoną chorobą. 

W całym 2019 roku zanotowano w Polsce 20 614 tys. przypadków boreliozy, a w 2018 r. – 20 150 tys. przypadków. Rekord zachorowań padł w roku 2016, gdy odnotowano aż 21 220 przypadków, to o prawie 56 proc. więcej niż zarejestrowano w roku 2015 (13 625) i dziesięciokrotnie więcej niż na początku tego wieku.

Czy wszystkie kleszcze w Polsce roznoszą boreliozę? Niestety Polska uznawana jest za obszar endemiczny, co oznacza, że nie ma bezpiecznego miejsca, gdzie kleszcze nie są zarażone bakterią boreliozy. Aby zarazić się boreliozą, wcale nie trzeba wchodzić do lasu, ponieważ zarażone kleszcze można spotkać także we własnym ogródku, na łące lub w sadzie. Ocenia się, że odsetek zarażonych kleszczy w różnych rejonach Polski może wynosić nawet ponad 80 proc.

Borelioza od kleszczy. Jak rozpoznać objawy?

Boreliozę, czyli chorobę z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie, jest to tzw. rumień wędrujący.

Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Do rozpoznania boreliozy niezbędne jest stwierdzenie charakterystycznych objawów i potwierdzenie badań laboratoryjnych. Chorobę leczy się antybiotykami.

Źródło: PAP