Borelioza w Polsce: od stycznia prawie 3 tys. nowych przypadków

08.06.2020 10:01
Borelioza w Polsce - liczba zachorowań
fot. Shutterstock

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny publikuje dane na temat boreliozy. Okazuje się, że od stycznia 2020 roku zanotowano już kilka tysięcy nowych przypadków zachorowań na boreliozę. Sprawdź, ile osób zakaziły kleszcze przez ostatnie pięć miesięcy. 

Od 1 stycznia do 31 maja zanotowano w Polsce 2985 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. Jak wynika z danych opublikowanych przez NIZP-PZH, w tym samym okresie ubiegłego roku było 4964 tys. przypadków boreliozy.

Dlaczego w tym roku zanotowano mniej przypadków? PZH nie wyjaśnia, ale może mieć to związek z pandemią koronawirusa w Polsce. Wprowadzone obostrzenia znacznie ograniczyły możliwość przemieszczania się, przez pewien czas zabroniony był też wstęp do lasów i parków, Polacy ograniczali wyjścia rekreacyjne i w związku z tym byli mniej narażeni na kontakt z kleszczami.  

Czym jest borelioza i dlaczego jest groźna?

Boreliozę, inaczej choroba z Lyme, to choroba wywoływana przez krętki z rodzaju Borrelia. Jest to choroba odkleszczowa, czyli przenoszona na człowieka przez zakażone kleszcze, które żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Po ukąszeniu przez kleszcza u większości osób z boreliozą pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymienia się zanikowe zapalenie skóry kończyn, zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.

Do rozpoznania boreliozy niezbędne jest stwierdzenie charakterystycznych objawów i potwierdzenie badań laboratoryjnych. Chorobę leczy się antybiotykami.

Źródło: PAP, PZH