Blokujesz numery alarmowe? Wchodzą w życie nowe przepisy

Monika Piorun
16.11.2017 11:18
Blokujesz numery alarmowe? Wchodzą w życie nowe przepisy
fot. East News

Jeśli bez powodu zadzwonisz na 112, 999, 998 czy 997 - może grozić Ci 1,5 tys. zł kary lub nawet areszt! 19 listopada wchodzi w życie nowelizacja przepisów dotyczących blokowania dostępu do numerów alarmowych.

Nowelizacja kodeksu wykroczeń, która zacznie obowiązywać od 19 listopada, pozwoli na surowsze traktowanie osób, które bez wystarczającego powodu blokują numery alarmowe. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w ciągu roku odbiera ponad 10 milionów fałszywych połączeń.

Przez "żartownisiów" lub ludzi nie zdających sobie sprawy z tego, że ich problemy nie mogą być rozwiązane przez żadne służby ratunkowe, często cierpią osoby, które rzeczywiście wymagają specjalistycznej pomocy. Teraz ma się to zmienić.

W życie wchodzą zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę zmiany art. 66 par. 1 Kodeksu wykroczeń. Co zakładają nowe przepisy?

Co grozi za blokowanie numerów alarmowych?

  • kara grzywny (do 1500 zł),
  • areszt/ograniczenie wolności,
  • koszty akcji ratunkowych, które zostaną uznane za niezasadne.

Nowelizacja przepisów zakłada karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny do 1500 zł za umyślne, bezzasadne blokowanie numerów alarmowych, które przyczynią się do utrudnienia prawidłowego funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego. W konsekwencji ma to doprowadzić do poprawy dostępności numerów alarmowych, skrócenia czasu reakcji służb ratunkowych oraz poprawy bezpieczeństwa Polaków.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz wprowadzenie surowszych kar dla osób blokujących numery alarmowe?

Liczba głosów:

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π