W Poznaniu urodziły się pierwsze bliźniaki z programu in vitro

Monika Piorun
15.05.2018 14:42
Bliźniaki z in vitro, Poznań, chłopczyk i dziewczynka
fot. Shutterstock

Chłopczyk i dziewczynka – pierwsze zdrowe bliźnięta przyszły na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro w Poznaniu. Potomstwa spodziewa się też 90 innych par korzystających z dofinansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego.

Dziewczynka i chłopczyk: pierwsze bliźnięta z poznańskiego programu in vitro

Rodzeństwo urodziło się w szpitalu przy ul. Polnej. Informacja o pierwszych bliźniętach, które narodziły się parze zakwalifikowanej do programu in vitro ucieszyła prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Polityk ogłosił, że:

Niezwykle uradowała mnie wiadomość, że para, która skorzystała z miejskiego programu in vitro, doczekała się upragnionych pociech. To pierwsze narodziny – i od razu bliźniaki! Czekamy na kolejne, bo dzięki programowi potomstwa spodziewa się obecnie aż 87 par.

W stolicy Wielkopolski z dofinansowania metody in vitro można korzystać od drugiej połowy 2017 roku. Za realizację programu odpowiadają w mieście trzy placówki:

  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  • InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, 
  • IVITA.

Nadal mogą zgłaszać się chętni, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania do 5 tys. zł do każdej z trzech prób dla danej pary. Koszt realizacji całego projektu wynosi ponad 1,8 mln zł rocznie. Ma on być realizowany jeszcze przez najbliższe 2 lata, do 2020 roku. Szacuje się, że w sumie może wziąć w nim udział około 367 par. Urzędnicy zaznaczają jednak, że jeśli będzie taka potrzeba, to program zostanie przedłużony na kolejne lata.

Zagłosuj

Czy popierasz dofinansowanie programu in vitro dla bezpłodnych par?

Liczba głosów:

Kto może skorzystać z programu in vitro w Poznaniu?

Wśród kryteriów, jakie muszą spełnić poznańskie pary, które chcą się ubiegać o dofinansowanie w ramach programu, jest m.in.:

  • udokumentowane, bezskuteczne leczenie niepłodności,
  • wiek kobiety w granicach 20-43 lata,
  • a także zamieszkanie na terenie Poznania.

Jak wskazuje poznański magistrat, dofinansowanie do procedury in vitro jest przyznawane według kolejności zgłoszeń, na podstawie daty wystawienia potwierdzenia kwalifikacji formalnej oraz medycznej.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: PAP/www.poznan.pl/invitro

______

zdrowie.radiozet.pl/π