Razem nie przeżyją, przy rozdzieleniu przeżyje jedna – matka szuka pomocy dla bliźniaczek syjamskich

15.06.2018 21:44
bliźnięta syjamskie
fot. Shutterstock

Bliźniaczki syjamskie z Hondurasu mają jedno serce i jedną wątrobę. Lekarze twierdzą, że mają małe szanse na przeżycie, ale przy rozdzieleniu przeżyje tylko jedna. Ich mama szuka pomocy, bo kocha je obie.

Przed bardzo trudną decyzją stanęła 27-letnia kobieta z Hondurasu. Jennifer Pamela Martinez, bo to o niej mowa, urodziła bliźniaczki syjamskie. Dziewczynki mają wspólne serce i wątrobę. Zdaniem lekarzy raczej nie mają szans na przeżycie w tym stanie (jedno serce nie da rady pracować dla dwóch rozwijających się organizmów), ale rozdzielenie ich oznacza śmierć dla jednej z nich. Rodzice nie chcę o tym słyszeć i desperacko szukają lekarzy, którzy znajdą sposób na utrzymaniu przy życiu obu dziewczynek.

Lekarze podają dziewczynkom tlen i dokarmiają je. Starają się otoczyć je bardzo dobrą opieką lekarską. Miguel Osorio, rzecznik szpitala, powiedział, że rozdzielenie dziewczynek nie jest możliwe, ponieważ wiąże się, że śmiercią jednej z bliźniaczek. „Nie zamierzamy tego zrobić" – oświadczył.

Ale pani Martinez mówi, że kocha je tak samo i szuka lekarza, który może je uratować. Ma nadzieję, że pomogą jej w tym lekarze ze Stanów Zjednoczonych, którzy w zeszłym rozdzieli bliźniaczki syjamskie z Teksasu. Anna Grace i Hope Elizabeth Richards złączone były również klatką piersiową oraz brzuchem. Miały wspólną wątrobę, przeponę oraz serce. W operacji rozdzielającej je brało udział 75 chirurgów, anestezjologów, kardiologów i pielęgniarek.

Szacuje się, że bliźnięta syjamskie, inaczej zroślaki, rodzą się raz na 100 000 porodów. 35% z nich przeżywa dłużej niż jeden dzień. Zroślaki rodzą się najprawdopodobniej wskutek zaburzenia rozwoju embrionalnego w ciąży bliźniaczej jednojajowej, gdy podział wspólnej tarczy zarodkowej jest późny i niecałkowity, albo, według drugiej hipotezy, gdy rozdzielone jednojajowe zarodki ulegną wtórnemu połączeniu. Nazwa pochodzi od słynnej pary bliźniąt Changa i Enga Bunkerów, którzy pochodzili z Syjamu.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: dailymail.com
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk