Bliźniaki o różnym kolorze skóry. Ich rodzice nie mogli w to uwierzyć

24.12.2019
Aktualizacja: 24.12.2019 10:40
Bliźniaki o różnym kolorze skóry.
fot. thesun.co.uk/video

Rodzice dwóch chłopców – Daniela i Davida – byli przekonani, że na świat przyjdą podobne do siebie bliźniaki. Tuż po narodzinach okazało się, że jeden z chłopców ma jasną skórę i zupełnie różni się od swojego brata i rodziców. Nietypową sytuację wyjaśnili lekarze.

Bliźniaki nie są do siebie podobne: jak to możliwe? 

Historię tej rodziny opisują zagraniczne media. Bliźniacy przyciągają uwagę za każdym razem, gdy wychodzą na zewnątrz w Lagos w Nigerii. Daniel i David Omirin urodzili się w odstępie zaledwie kilku minut. Na pierwszy rzut oka jednak trudno stwierdzić, że są braćmi. Jeden z chłopców ma jasną skórę i włosy. Drugi z kolei, podobnie jak jego rodzice i czteroletnia siostra Demilade, jest czarnoskóry i ma ciemne włosy. Rodzice chłopców – 30-letnia Stacy i 38-letni Babajide – gdy dowiedzieli się, że ich dzieci mają inny kolor skóry, byli w szoku. Jak wyjaśnili im lekarze, David jest albinosem, przez co różni się od swoich bliskich.

Przypomnijmy – albinizm to choroba charakteryzująca się zaburzeniami wytwarzania melaniny – pigmentu odpowiadającego za zabarwienie skóry, włosów, tęczówki oka.

bliźniaki

Mama bliźniąt w jednym z wywiadów powiedziała, że często ludzie ją zatrzymują i pytają, czy obaj chłopcy są jej dziećmi. – Gdy odpowiadam, że obaj, ludzie patrzą na mnie, jakbym robiła sobie z nich żarty – opisała Stacy.

Przeczytaj: Niezwykłe zachowanie bliźniąt po porodzie [wzruszający film]

Kiedy lekarz powiedział mi, że moje dzieci nie są identyczne, nie wiedziałam, czego się spodziewać – wspomina mama dzieci. – Nigdy nie usłyszałam żadnych negatywnych komentarzy i nie boję się tego, co ludzie myślą. To dla mnie wspaniałe, że jestem ich mamą. Nie ma dla mnie znaczenia, jakiego koloru jest ich skóra, ponieważ są moimi dziećmi. Liczy się tylko to, że mam moich chłopców – dodaje.

Przypadki bielactwa oczno-skórnego są rzadkie w krajach afrykańskich, a Stacy uważa, że David może być jednym z niewielu dzieci albinosów w Lagos. – Spotykanie dzieci takich jak Daniel i David nie jest tutaj powszechne – powiedziała w jednym z wywiadów Stacy.

Tak naprawdę, pod względem wyglądu fizycznego rodzeństwo bliźniacze nigdy nie jest identyczne. Wraz z wiekiem bliźniaki coraz łatwiej rozpoznać – różnice w wyglądzie stają się wyraźniejsze, każde z bliźniąt zaczyna też wyróżniać się mimiką twarzy, sposobem zachowania, osobowością. 

To niepierwsze nietypowa historia z bliźniakami w roli głównej, którą opisujemy na naszym portalu. 

Przeczytaj: Bliźnięta syjamskie w Indiach: jedno ciało, dwie główki. To rzadki przypadek

Ciąża bliźniacza: jak powstaje?

Ciąża bliźniacza jest to sytuacja, w której w jamie macicy stwierdza się rozwój nie jednego, ale dwóch płodów. Istnieją dwa możliwe scenariusze, w zależności od tego, czy bliźnięta są jedno- czy dwujajowe.

Bliźnięta jednojajowe powstają, gdy zygota podzieli się na dwie identyczne części. Dzieje się to przeważnie w okresie pierwszych 2 tygodni ciąży. W tym przypadku bliźnięta są zawsze tej samej płci, mają takie same geny, a więc i wygląd. Rozwój bliźniąt jednozygotycznych jest czysto przypadkowy. Nie zależy od dziedziczności czy innych czynników, jak np. wiek matki. Bliźnięta jednojajowe przychodzą na świat przeciętnie raz na 400 porodów (0,4%).

Bliźnięta dwujajowe (dwuzygotyczne) mogą powstać, gdy w czasie owulacji dojdzie do uwolnienia co najmniej dwóch komórek jajowych, które zostaną zapłodnione przez dwa oddzielne plemniki. W tej sytuacji od początku istnieją 2 oddzielne embriony. Są one różne pod względem genetycznym. Oznacza to, że mogą być innej (lub tej samej) płci. Nie będą też bliźniaczo podobne – podobieństwo ograniczy się do tego, jakie istnieje między rodzeństwem pochodzącym z dwóch odrębnych ciąż. Tego typu bliźnięta w różnych częściach świata występują z inną częstością (w Polsce około 1%), ponieważ na ich rozwój wpływa wiele czynników.

Ciąża bliźniacza w przybliżeniu przypada raz na 80 porodów co stanowi około 1,25% wszystkich ciąż i około 2,5% urodzeń.

Źródło: metro.co.uk; thesun.co.uk