Sprawdź znamiona przed sezonem letnim! Bezpłatne badania skóry

Monika Piorun
26.05.2017 10:50
Sprawdź znamiona przed sezonem letnim! Bezpłatne badania skóry

W ramach ogólnopolskiej kampanii Euromelanoma do końca maja można zapisać się na darmowe badania znamion na skórze w ponad 300 gabinetach dermatologicznych na terenie całego kraju.

Każdego roku na całym świecie wykrywanych jest 200 tys. nowych przypadków czerniaka. Jeśli zostanie zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, mamy aż 90 proc. szans na wyleczenie.

Dzięki zespołowi dermatologów, którzy przyłączyli się do akcji Euromelanoma, pacjenci będą mogli skorzystać z darmowych badań dermoskopowych znamion na skórze w jednym z ponad 300 gabinetów dermatologicznych, uczestniczących w ogólnopolskiej kampanii profilaktyki nowotworów skóry.

Na badania można się zapisać do 31 maja 2017 roku. Lista miejsc, w których można je wykonać, znajduje się na stronie www.euromelanoma.org/poland 

Podczas zeszłorocznej edycji kampanii Euromelanoma udało się przebadać 3700 pacjentów, z których aż 79 proc. po raz pierwszy w życiu poddało się pełnemu badaniu skóry.

Podejrzane znamiona zidentyfikowano u ponad 17 proc. uczestników akcji. U 93 osób rozpoznano nieczerniakowe nowotwory skóry (BCC+SCC) a w przypadku 34 osób zdiagnozowano czerniaka.

Lekarze, którzy nie pobierają wynagrodzenia za uczestniczenie w kampanii i wykonują badania pro bono, podkreślają, że statystyki te doskonale obrazują, jak wiele jest jeszcze do zrobienia, by podnieść poziom świadomości pacjentów na temat powstawania nowotworów skóry i zapobieganiu ich rozwojowi.

Zrzut ekranu 2017-05-26 o 10.03.42

___

zdrowie.radiozet.pl/π