Zamknij

Belgia. Wykryto pierwsze zakażenie BA.4 - podtypem wariantu Omikron

13.04.2022 11:55

W Belgii wykryto pierwsze zakażenie nowym podtypem wariantu Omikron koronawirusa, BA.4. Nowa wersja uznawana jest za bardziej zakaźną niż wersja podstawowa. 

Test na koronawirusa
fot. ASANKA BRENDON RATNAYAKE/AFP/East News

Kilka dni temu professor Tulio de Oliveira z ośrodka badań epidemiologicznych CERI w RPA poinformował, że nowe podwarianty Omikronu - BA.4 i BA.5 - zostały wykryte w tym kraju, a także w Botswanie, Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Belgii.

Wirusolog Marc Van Ranst potwierdził, że w Belgii na razie wykryto jeden przypadek zakażenia nowym rodzajem koronawirusa. Jak podał dziennik "The Brussels Times", zarejestrowany przypadek dotyczy mieszkańca regionu Walonia w południowej części kraju.

Podwarianty Omikronu — BA.4 i BA.5

Omikron jest obecnie uznawany za dominujący wariant koronawirusa w większości krajów świata dotkniętych pandemią. Odkrywane są jego nowe wersje, niektóre bardziej zakaźne niż wersja podstawowa.

WHO wpisała już BA.4 i BA.5 na listę monitorowania. Organizacja zaczęła obserwować te podwarianty, aby "zrozumieć ich potencjał ucieczki przed układem odpornościowym".

Wykryty wcześniej podwariant Omikronu BA.2 stanowi obecnie prawie 94 procent wszystkich przypadków zakażeń i jest bardziej zakaźny niż jego "rodzeństwo". Przypadków zakażenia podwariantami BA.4 i BA.5 zgłoszono dotychczas tylko kilkadziesiąt, ale zdaniem WHO warianty te mogą mieć wpływ na wzrost zakażeń.

BA.4 został zidentyfikowany w Afryce Południowej, Danii, Botswanie, Szkocji, Anglii i Belgii. Natomiast BA.5 wykryto wyłącznie w RPA i Botswanie. Ministerstwo zdrowia Botswany poinformowało, że wszystkie przypadki zidentyfikowano wśród osób w wieku od 30 do 50 lat, które były w pełni zaszczepione. Zakażeni doświadczali łagodnych objawów.

Źródło: PAP/Andrzej Pawluszek