Zamknij

Bakterie salmonelli niszczą komórki glejaka mózgu. Zaskakujące odkrycie

Monika Piorun
17.01.2017 14:31
Bakterie salmonelli niszczą komórki glejaka mózgu. Zaskakujące odkrycie

Diagnoza - nowotwór mózgu - to wyrok śmierci. Po jej usłyszeniu pacjenci zwykle nie przeżywają nawet roku. Naukowcom z Uniwersytetu Duke w USA udało się jednak dokonać niemożliwego. Genetycznie zmodyfikowane bakterie Salmonella typhimurium doprowadziły do cofnięcia się komórek glejaka. Jak do tego doszło?

Zobacz także

Choć na razie przeprowadzono tylko testy na szczurach laboratoryjnych, to i tak uzyskane wyniki są na tyle obiecujące, że warto dalej zgłębiać, dlaczego komórki układu odpornościowego skuteczniej atakują zmiany nowotworowe w obecności salmonelli.

Dzięki powodującej nieżyty żołądkowo-jelitowe bakterii, aż u 20 procent osobników doszło do zahamowania wzrostu glejaka a na dodatek gryzonie żyły o 100 dni dłużej niż przedstawiciele z grupy kontrolnej.

U ludzi taki wynik pozwoliłyby na przeżycie nawet 10 dodatkowych lat, co wydaje się całkiem optymistyczną perspektywą dla pacjentów onkologicznych, zmagających się z tego rodzaju nowotworem. 

Salmonella lekiem na glejaka?

Medycyna nie potrafiła dotąd skutecznie walczyć z tego typu nowotworami ze względu na to, że leki nie przenikały przez barierę krew-mózg, co uniemożliwiało przeniknięcie bezpośrednio do guzów. Zdecydowanie lepiej z tą przeszkodą radzą sobie jednak żywe mikroorganizmy, jakimi są zmodyfikowane bakterie Salmonelli.

Zobacz także

Mikroby zostały pozbawione puryny (niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania), którą zastąpiono azuryną, działającą niszcząco na komórki nowotworowe - w tym przypadku glejaka.

Skomplikowany zabieg może w przyszłości okazać się kluczem do leczenia raka mózgu, wobec których lekarze nadal bardzo często są zupełnie bezradni.

salmonella-549608_1280
fot.
fot. skeeza, pixaby.com, CC0 Public Domain

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π