Superbakterie zjedzą Twoje śmieci

Monika Piorun
21.06.2016 14:40
Superbakterie zjedzą Twoje śmieci
fot. Bakterie, które zjedzą Twoje śmieci

Bakterie Ideonella sakaiensis są w stanie w ciągu 6 tygodni rozłożyć tworzywa sztuczne używane do produkcji plastikowych butelek.

Jak się pozbyć w ekologiczny sposób sterty śmieci zalegających na wysypiskach? Wystarczy nakarmić nimi sprytne bakterie! Japońskim naukowcom udało się odkryć specjalny szczep, który jest w stanie w ciągu 6 tygodni rozłożyć produkty z politereftalanu etylenu (PET).

Specjaliści są w trakcie testowania źródła pochodzenia pożytecznych mikroorganizmów, ponieważ do tej pory nie wiadomo, czy istniały one już wcześniej i zwyczajnie opanowały nowy rodzaj pożywienia, czy to jednak w toku ewolucji zdążyły wytworzyć nowy enzym niezbędny do trawienia materiałów wyrzucanych przez nas jako odpadki.

Ekorewolucja na wysypiskach

W ciągu kilku najbliższych lat okaże się, czy Ideonella sakaiensis zostaną wykorzystane na masową skalę do recyklingu. Mogłoby to rozwiązać problem ogromnej ilości odpadów zalegających na wysypiskach.

W ostatnich latach coraz trudniej poradzić sobie z nadmiarem śmieci nie tylko przez złe zarządzanie i niewłaściwą politykę, ale też przez coraz mniej miejsca, na którym mogłyby być składowane.

Zastosowanie bakterii mogłoby powoli eliminować problem radzenia sobie z nadmiarem śmieci na wysypiskach, a najważniejsze, że stanowią niezwykle ekologiczne rozwiązanie, które jest w stanie zastąpić bardziej inwazyjne metody.

Jak nas truje bisfenol z butelek PET?

fot. freeimages.com

Opakowania z tworzyw sztucznych stanowią spory problem dla środowiska i choć ich producenci przekonują nas, że nie mają wpływu na nasz organizm, to jednak do stworzenia politereftalanu etylenu niezbędny jest paraksylen, który jako pochodna ropy naftowej (benzenu) może być substancją o silnych właściwościach rakotwórczych i działać drażniąco na nasz układ pokarmowy, system nerwowy, a także uszkadzać śluzówkę żołądka.

Organizacje ekologiczne i eksperci przekonują, że równie szkodliwy na nasz układ hormonalny jest zawarty w butelkach bisfenol A (BPA), który ma działanie antyendrogenne i blokuje funkcjonowanie hormonów męskich zachowując się w naszym organizmie jak syntetyczny estrogen (hormon żeński). Niestety trudno go trwale wyeliminować z naszego życia. W samych Stanach Zjednoczonych wykrywany jest w próbkach moczu aż 93% Amerykanów powyżej 6 roku życia.

Plastikowe opakowania sprzyjają otyłości

W miejscach, w których produkowane są tworzywa sztuczne, częściej dochodzi do poważnych schorzeń - od chorób nowotworowych po zwiększenie ilości poronień wśród ciężarnych kobiet, ale nie ma się co łudzić, że tylko mieszkańcy okolic fabryk są bardziej narażeni na wyższe ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Tanie, ekonomiczne opakowania są wykorzystywane w naszym codziennym życiu niemal na każdym kroku. Większość przedsiębiorców stosuje je nie tylko ze względu na niski koszt produkcji, ale także na stosunkowo łatwy sposób ich transportowania.

Spory wpływ na szkodliwość plastikowych opakowań ma ich sposób przechowywania. Jeśli trzymane są w nieodpowiedniej temperaturze (powyżej 15°C). Zwykle jednak te normy są znacznie przekroczone, co sprzyja się wydzielaniu większej ilości szkodliwych substancji chemicznych, które nie działają bezpośrednio na nasz organizm, ale akumulują się w tkankach sprzyjając otyłości.

Naukowcy coraz głośniej ostrzegają, że spory wpływ na współczesną epidemię nadwagi na świecie ma obecność toksyn w opakowaniach produktów spożywczych.

Choroby, którym może sprzyjać bisfenol A

  • otyłość
  • zaburzenia tarczycy
  • zaburzenia libido i problemy z erekcją
  • nowotwory piersi
  • rak prostaty

Nawet jeśli myjemy kubek lub miseczkę z tworzywa PET w zmywarce, to jeśli zaprogramujemy zbyt wysoką temperaturę, wydzielą się toksyny, które mogą przeniknąć na inne naczynia, dlatego lepiej nie łączyć ich z naszą codzienną zastawą.

Naukowcom udało się wyliczyć, że przeciętna torebka foliowa służy nam nie dłużej niż 12 minut, a potem ląduje w koszu na odpadki. Na jej rozłożenie w naturalnym środowisku potrzeba jednak około 450 lat. Dzięki bakteriom Ideonella sakaiensis można skrócić ten czas tylko do 6 tygodni. 

Jak rozpoznać zagrożenie na podstawie oznaczeń na butelkach?

Niebezpieczne:

PET – ze względów na sporą zawartość ksenoestrogenów może zaburzać działanie ludzkiego układu hormonalnego

PVC – opakowania mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia toksyny

PS – w wysokiej temperaturze mogą być trujące

Jeśli na opakowaniu nie ma oznaczenia BPA free, to nie tylko powinniśmy ich unikać, ale przede wszystkim ich nie podgrzewać.

Neutralne:

PE-HD – dość bezpieczne tworzywo, można używać wielokrotnie

PE-LD – w miarę bezpieczne, może być używany wielokrotnie

PPbezpieczne tworzywo sztuczne, wykorzystywane np. do produkcji zabawek dziecięcych

Chcielibyście mieć w swoim koszu na śmieci bakterie, które zjadają odpadki i przez to nie trzeba ich wynosić?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π