Bakteria New Delhi znów w Polsce. Szpital wstrzymuje przyjęcia

08.08.2019 10:06
Bakteria New Dehli
fot. Shutterstock

W jednym z polskich szpitali u kilku pacjentów wykryto bakterię Klebsiella pneumoniae. Kierownictwo placówki podjęło decyzję o wstrzymaniu przyjęć na wszystkich oddziałach. Sprawdź, o który szpital chodzi.

Bakterię New Delhi potwierdzono u kilku pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Na facebookowym profilu szpitala opublikowano następujące oświadczenie:

„UWAGA, WAŻNY KOMUNIKAT! W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w naszym Szpital tj. stwierdzeniu u kilku pacjentów nosicielstwa bakterii Klebsiella pneumoniae NDM oraz zgodnie z zaleceniem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze, w godzinach popołudniowych w dniu dzisiejszym (7 sierpnia 2019 r.) zapadła decyzja o wstrzymaniu w okresie od 08.08.2019 r. do 15.08.2019 r. przyjęć planowych pacjentów na wszystkich oddziałach Szpitala. W związku z powyższym, pacjenci zostaną telefonicznie powiadomieni o nowym terminie przyjęcia do szpitala. Równocześnie informujemy, iż planowe badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach odbywać się będą bez zmian. Za zaistniałą sytuację serdecznie przepraszamy”.

Klebsiella pneumoniae lub New Delhi to oporna na antybiotyki pałeczka zapalenia płuc, wywołująca m.in. zapalenie płuc, infekcje pęcherza moczowego, zapalenie opon mózgowych oraz śmiertelnie niebezpieczną sepsę.

Szacuje się, że szczep ten odpowiada za około 20 proc. szpitalnych zapaleń płuc oraz około 10 proc. pozaszpitalnych zapaleń płuc.

Źródło: FB Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze