Zamknij

Badanie jakości życia dzieci w Polsce: wyniki są druzgocące

05.11.2021 11:37
Badanie: połowa młodzieży w Polsce czuje się bezradna
fot. Shutterstock

Rzecznik praw dziecka przeprowadził badanie jakości życia dzieci w Polsce. To największe tego typu badanie od 20 lat. Jego wyniki są przerażające: okazuje się, że niemal połowa małoletnich zmaga się z samotnością i bezradnością. 

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w Polsce to bardzo trudny temat. Większość małoletnich pacjentów nie otrzymuje żadnej pomocy, Zaburzenia psychiczne dotyczą niemal 9 procent wszystkich małoletnich w Polsce. Oznacza to, że dostęp do bezpłatnej opieki psychiatry i psychologa powinno otrzymać około 630 tysięcy dzieci. Niestety, nawet w prywatnych placówkach ciężko umówić dziecko na wizytę (pierwsze terminy dostępne są za kilka miesięcy), nie wspominając o państwowym leczeniu. W leczeniu zaburzeń psychicznych u dzieci czas ma ogromne znaczenie. Zwłaszcza w trakcie pandemii, kiedy najmłodsi często pozbawieni są normalnego kontaktu z rówieśnikami. Poczucie samotności, beznadziei i braku sensu prowadzi do zaburzeń lękowych i stanów depresyjnych u dzieci, co może mieć tragiczne skutki.

Dramatyczne statystyki

W Polsce aż 15 procent najmłodszych dzieci czuje osamotnienie. Niemal 40 procent starszej młodzieży zmaga się z bezradnością i zagubieniem  – powiedział w czwartek rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak, przedstawiając cześć badań o jakości życia dzieci w Polsce.

– Przeprowadziłem w tym roku największe od 20 lat badanie o jakości życia dzieci w Polsce – powiedział w czwartek w Warszawie RPD Mikołaj Pawlak, który bierze udział w konferencji prasowej inaugurującej kampanię "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.
Jak podkreśla rzecznik praw dziecka, zjawisko to jest bardzo niepokojące.

Rzecznik praw dziecka: nie wiemy, gdzie szukać pomocy

Według Mikołaja Pawlaka do tej pory dzieci czuły się zagubione, gdy poszukiwały pomocy.

– Brakowało jednego miejsca, które powie, gdzie pójść po poradę psychologa, pedagoga w szkole albo w ośrodku, gdzie pójść po poradę tę właśnie stacjonarną, środowiskową – mówił.

Jak podkreśla minister zdrowia, pandemia nie może stanowić pretekstu do ucieczki przed problemami, z którymi zmagają się dzieci w naszym krajom. Pomóc dzieciom ma rządowa kampania "Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje".

Minister Niedzielski przypomina o telefonie zaufania

Jak podkreśla minister Niedzielski, pomocny w szybszym dotarciu do pomocy może być telefon zaufania, z którego dzieci mogą korzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Pawlak zwrócił się do dzieci i młodzieży – Kochani, chłopcy, dziewczęta, jeżeli jesteście zagubieni, jeżeli nie wiecie, co robić, nie bójcie się, zadzwońcie 800-12-12 12. To jest telefon wsparcia psychologicznego, który poprowadzi, pozwoli się wygadać – mówił rzecznik.

Minister Niedzielski zaznaczył, że prace nad poprawą kondycji psychiatrii dziecięcej w Polsce trwają już od dwóch lat.

– Chcemy, żeby ona była oparta na ośrodkach wsparcia środowiskowego, a nie na szpitalach, jak było do tej pory. Tym bardziej że liczba psychiatrów nie pozwala na zapewnienie ogromnej dostępności i sprostania tym potrzebom, które w tej chwili się pojawiają – zaznaczył.

Źródło: PAP