Darmowe badania skóry w 60 miastach. Sprawdź, czy masz czerniaka!

Monika Piorun
12.07.2018 11:57
Badania skóry za darmo w 60 miastach w Polsce, harmonogram, dermatoskopia
fot. Shutterstock

Od lipca do października będzie można za darmo sprawdzić znamiona i pieprzyki na skórze pod kątem ryzyka czerniaka. 60 miast w Polsce odwiedzi dermobus Fundacji Neuca dla Zdrowia. W ubiegłorocznej akcji wzięło udział ponad 7,3 tys. osób z całego kraju.

Nie wiesz, jak odróżnić zwykły pieprzyk od znamienia, które może świadczyć o czerniaku? Dokładną odpowiedź można uzyskać dopiero po badaniach za pomocą dermatoskopu. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do udziału w darmowej akcji, która potrwa do 1 października.

Na badania mogą zgłaszać się wszyscy chętni. Wymagane są jednak wcześniejsze zapisy, których można dokonać w ciągu siedmiu dni przed planowanym badaniem w danym mieście, w tym samym miejscu, w którym odbywać się będzie akcja.

Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem złośliwym skóry i odpowiada za 80 proc. zgonów z powodu tej grupy nowotworów. Ze względu na jasną karnację aż 70 proc. Polaków kwalifikuje się do grupy najbardziej zagrożonych tą chorobą.

Wczesne wykrycie zmian świadczących o czerniaku daje jednak niemal 100-procentową gwarancję wyleczenia. Większość ludzi zgłasza się jednak po pomoc zbyt późno, by można było im pomóc. W Polsce obserwuje się ciągły wzrost zachorowań na nowotwory skóry, zwłaszcza w grupie młodych kobiet w wieku od 20 do 44 lat. We wczesnej diagnostyce czerniaka ogromną rolę odgrywa regularna dermatoskopia (badanie dermatoskopem).

Jak tłumaczy dermatolog i wenerolog Katarzyna Butkiewicz z Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego:

Profilaktyka to najprostsze i najtańsze działanie prozdrowotne. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej zaczniemy ją leczyć. Skóra jest największym organem naszego ciała, który w dodatku chroni nasz organizm przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego troska o stan skóry to nie tylko troska o wygląd zewnętrzny, ale o zdrowie całego organizmu.

Zobacz także

Profilaktyka czerniaka: ABC samodzielnego badania skóry

Zrzut ekranu 2018-07-12 o 11.44.41
fot. Shutterstock

Raz w miesiącu powinniśmy dokładnie sami obejrzeć swoją skórę – zarówno stare, jak i nowe znamiona. Aby ułatwić nam samobadanie, eksperci opracowali specjalne kryteria oznaczone pierwszymi pięcioma literami alfabetu – ABCDE:

  • litera A ma przypominać, że czerniak jest asymetryczny,
  • litera B wskazuje, że ma poszarpane, nieregularne i nieostre brzegi,
  • litera C ma zwrócić uwagę, że bardzo istotną cechą czerniaka jest kolor – od jasnobrązowego do czarnego, ale też czerwony czy biały.
  • litera D wskazuje na to, jak duży jest nasz pieprzyk i odpowiada średnicy znamienia – nasze podejrzenie powinny wzbudzić zwłaszcza zmiany o średnicy powyżej 5-6 mm,
  • litera E oznacza „ewolucję”, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

 

Raz do roku powinniśmy przebadać swoją skórę u lekarza – dermatologa, onkologa, chirurga – który dysponuje dermatoskopem, czyli podświetlaną lupą umożliwiającą dokładniejsze obejrzenie znamion.

W dermatobusach Fundacji Neuca będzie można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego i wykonać bezpłatne badania dermatoskopowe znamion skóry. Po zakończonej wizycie pacjent otrzyma wynik badania wraz z obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami dotyczącymi ewentualnego leczenia.

Zobacz także

Harmonogram bezpłatnych badań skóry 

Zrzut ekranu 2018-07-12 o 09.58.20
Zrzut ekranu 2018-07-12 o 09.58.39
Zrzut ekranu 2018-07-12 o 09.58.49 1

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_________

zdrowie.radiozet.pl/π