Zamknij

Jak szybko się starzejesz? Możesz to sprawdzić

19.04.2021 13:57
Wiek biologiczny a wiek metrykalny
fot. Shutterstock

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szukają ochotników do badania nad procesami starzenia. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy twój wiek biologiczny jest zgodny z wiekiem metrykalnym.

"Wiek to tylko liczba" - przekonujemy sami siebie, świętując kolejne urodziny. Ale to tylko część prawdy. Wiek metrykalny - owszem - to tylko liczba, wynikająca z daty urodzenia. O wiele ważniejszy jest jednak wiek biologiczny, a wiedza na ten temat może nawet uratować nam życie.

Wiek biologiczny a wiek metrykalny

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie szukają ochotników do badania nad procesami starzenia. Badacze chcą sprawdzić, czy dana osoba starzeje się szybciej, czy wolniej niż wskazuje metryka.

Jest to o tyle ważne, że w przypadku przyspieszonego starzenia organizmu szybciej rośnie ryzyko rozwoju chorób, przyspieszone powinny być zatem badania kontrolne. Dla przykładu: zalecenia dotyczące profilaktyki raka jelita grubego u osób z nieobciążonym wywiadem rodzinnym obejmują wykonanie kolonoskopii w wieku 50-65 lat. Eksperci ostrzegają jednak, że niektórzy z nas wiek biologiczny 50 lat osiągają szybciej niż wynika z liczby świeczek na torcie i to właśnie wtedy powinni zgłosić się na badania.

Pisała o tym m.in. prof. Morgan Levine z Yale Medical School, twórczyni algorytmu wieku biologicznego człowieka. Gdy przepuściła przez niego swoje własne wyniki badań laboratoryjnych, przeżyła szok. „To było jak dzwonek alarmowy” - zdradziła w rozmowie z CNN.

Wiek biologiczny - badania w Polsce

Badania nad wiekiem biologicznym człowieka prowadzone są na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, w ramach projektu Epigenom. Pojedynczy test trwa 30-40 minut i składa się z trzech etapów:

  1. Etapu laboratoryjnego - w którym pobierane są próbka krwi i wymaz z policzka.
  2. Etapu pomiarowego - podczas którego wykonywane są zdjęcie twarzy, trójwymiarowy skan twarzy, pomiar pigmentacji skóry.
  3. Etapu ankietowego - uczestnicy badania wypełniają szczegółowy kwestionariusz.

Ochotnicy proszeni są o kontakt z Zakładem Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pod numerem 91 466 15 77 lub 780 042 553.

Źródło: PAP