Awaria w zakładzie Orlenu w Płocku. Czy doszło do skażenia środowiska?

05.09.2019 11:58
Płock
fot. Shutterstock

W głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku nastąpiła awaria. O skutki dla środowiska zapytaliśmy delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Sprawdź, jakie są ustalenia.

W środę, 4 września 2019 r. doszło do awaryjnego wyłączenia jednej ze sprężarek w głównym zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku. O komentarz poprosiliśmy Katarzynę Jasińską, kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Płocku.

– Nie dostaliśmy żadnego oficjalnego zgłoszenia w tej sprawie. Monitorujemy sytuację – mówi Katarzyna Jasińska w rozmowie z portalem radiozet.pl.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Płocku, doszło do blokadowego zatrzymania kompresora surowcowego, w wyniku czego nastąpił automatyczny zrzut frakcji węglowodorowej na pochodnię. „Pochodnie mają na celu dopalenie frakcji węglowodorowych. Część instalacji OLEFIN jest zatrzymana do postoju remontowego. Zrzuty na pochodnię będą stopniowo ograniczane, planowane zakończenie zrzutu do końca dnia” – informuje Katarzyna Jasińska.

Jednocześnie kierownik delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Płocku zapewnia, że wyniki pomiaru stanu powietrza są w normie. „Dwie stacje pomiarowe, które mamy na terenie Płocka włączone w System Oceny Jakości Powietrza, mierzące poziom stężenia pyłów zawieszonych, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, ozonu i benzenu, nie wykazały podwyższonego poziomu zanieczyszczeń” – mówi Katarzyna Jasińska.

Źródło: WIOŚ w Płocku