Zamknij

Mężczyzna w czasie ataku kaszlu wykrztusił drzewo oskrzelowe

07.12.2018 15:53
Atak kaszlu
fot. Shutterstock

Myślisz czasami, że możesz „wypluć płuca” podczas kaszlu? Płuca może nie, ale oskrzela jak najbardziej. Ciężko chory mężczyzna podczas ostrego ataku kaszlu wypluł nienaruszone drzewo oskrzelowe. Kaszel był tak silny, że duża masa oderwała się i została wypluta. Lekarze byli zdumieni, ponieważ takie sytuacje zdarzają się niesłychanie rzadko. Niestety mężczyzna niedługo później zmarł. 

Historię mężczyzny, które w czasie ataku kaszlu wypluł specyficzne „drzewo”, opisano w The New England Journal of Medicine. 36-letni mężczyzna był hospitalizowany z powodu zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca.

Mężczyzna miał długą historię leczenia serca, był w bardzo złym stanie, dlatego lekarze podłączyli jego serce do urządzenia, które pomaga pompować krew. Ponieważ tego typu urządzenia mogą powodować skrzepy, pacjentowi musiano podawać heparynę, by zapobiec krzepnięciu. Jednak po mniej więcej tygodniu od wdrożenia specjalistycznego leczenia chory zaczął mocno kaszleć, wypluwając początkowo niewielkie skrzepy krwi. Punktem kulminacyjnym ostrego ataku kaszlu było wyplucie przez mężczyznę dużej, czerwonej masy.

Lekarze nie mogli uwierzyć własnym oczom. Gdy rozłożyli wyplutą przez pacjenta masę, okazało się, że jest to prawe drzewo oskrzelowe, czyli część układu oddechowego położona pomiędzy tchawicą a oskrzelikami. Drzewo oskrzelowe to zespół rozgałęziających się rurek, które doprowadzają i odprowadzają powietrze z i do płuc. 

Drzewo oskrzelowe
fot.
Źródło: The New England Journal of Medicine/Facebook

Po wypluciu drzewa oskrzelowego mężczyźnie została udzielona pomoc i poczuł się lepiej. Choć przestał kasłać, to jego stan w ciągu następnego tygodnia pogorszył się. Zmarł tydzień po zdarzeniu z powodu komplikacji wynikających z ciężkiej niewydolności serca.

Zobacz także

Źródło: nejm.org

________

zdrowie.radiozet.pl/nk