Nietypowy atak furii pacjentów w szpitalach. To przez pełnię?

Monika Piorun
07.08.2017 15:25
Nietypowy atak furii pacjentów w szpitalach. To przez pełnię?
fot. Value Stock Images/East News

We Lwowie uwolniono 76 zakładników, których wziął pacjent szpitala psychiatrycznego na Ukrainie a w Jaśle Szpitalny Oddział Ratunkowy został zdewastowany przez 31-letniego mężczyznę. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości - ostatnie dni przed pełnią księżyca, obfitują w wybuchy agresji, większą ilość przestępstw i osobliwych zdarzeń. 

W weekend ukraińskie media relacjonowały dramatyczną sytuację w jednym z lwowskich szpitali psychiatrycznych, w którym 30-letni pacjent zabarykadował się w jednej z sal. Mężczyzna powybijał okna i ranił szkłem 10 osób. Na dodatek wziął 76 zakładników, którym groził pobiciem. 10 osób zostało poranionych szkłem. Obrażenia odniosło 5 policjantów próbujących obezwładnić chorego, który wpadł w furię po tym, jak po miesięcznej przerwie kolejny raz trafił na oddział psychiatryczny, na którym przebywał od momentu brutalnego pobicia własnego ojca w 2013 roku.

Niemal w tym samym czasie do podobnego zdarzenia doszło na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Jaśle. W sobotę około 3 nad ranem trafił tam 31-letni mężczyzna, który mimo niepozornej postury... niemal doszczętnie zniszczył ambulatorium chirurgiczne, w którym miano opatrzyć mu ranę.

Lekarze podkreślają, że dawno nie widzieli takiego wybuchu gwałtownych emocji. Furiat zniszczył drzwi, powyrywał klamki a nawet przesunął ważący ponad 300 kg stół operacyjny, wszędzie zostawiając ślady krwi. Jak opowiada na łamach lokalnego portalu "Jasło 4 u" Michał Burbelka, dyrektor szpitala, w którym doszło do tego zdarzenia:

SOR wyglądał jak rzeźnia. (...) Pracuję 22 lata i jeszcze takiego ataku agresji nie widziałem.

Sytuacja mogłaby się skończyć tragicznie, gdyby lekarzom nie udało się zabarykadować drzwi.

- Musieli uciec, bo by ich po prostu pozabijał. Gdyby nie przytrzymali go w tym pomieszczeniu, jego agresja mogłaby się rozprzestrzenić na pozostałą część szpitala - podkreśla dyrektor placówki.

Mężczyzna został zatrzymany przez policję. Straty szpitala oceniane są wstępnie na ponad 5 tys. zł. Jeśli okaże się, że doszło do uszkodzenia sprzętu, koszty ataku furii 31-latka mogą być wyższe. Według lekarzy pacjent oprócz tego, że był pijany, mógł być pod wpływem innych środków odurzających. Szczegóły tego zdarzenia będą teraz badać funkcjonariusze KWP w Rzeszowie.

Zrzut ekranu 2017-08-07 o 13.55.08

Zobacz także

Wszystkiemu winna pełnia?

Choć kwestia wpływu księżyca na ludzki organizm pozostaje sporna, to jednak według policyjnych statystyk dni tuż przed pełnią obfitują w napady agresji i większą ilość przestępstw. W brytyjskim Brighton na ulice wypuszczane są w tym czasie dodatkowe patrole policji, które mają pilnować porządku. Podczas pełni dochodzi do większej ilości samobójstw oraz brutalnych zachowań wśród ludzi.

Z kolei lekarze potwierdzają, że podczas pełni w szwach pękają porodówki. Ze względu na to, że księżyc w pełni sprzyja temu, że zwiększa się ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych, wykonywane w tym czasie operacje obarczone są wyższym ryzykiem krwotoku. Wyższe stężenie krwi może też bezpośrednio oddziaływać na pracę naczyń krwionośnych, macicy, oskrzeli oraz jelit. Z kolei blokowanie syntezy serotoniny związane z tą fazą księżyca może prowadzić do bezsenności, trudności z zasypianiem oraz kłopotów z koncentracją.

źródło: jaslo4u, PAP

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że pełnia księżyca może sprzyjać agresywnym i niekontrolowanym zachowaniom wśród ludzi?

Liczba głosów:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π