Ziemia ma nowy quasi-księżyc

Monika Piorun
21.06.2016 22:15
Ziemia ma nowy quasi-księżyc
fot. Czy ziemia zyskała nowy księżyc?

Asteroida 2016 HO3 weszła w ziemskie pole grawitacyjne i przez najbliższe kilka stuleci będzie towarzyszyć naszej planecie w wędrówce wokół słońca.

NASA przedstawiła film z nagraniem prezentującym schemat poruszania się obiektu zaobserwowanego 27 kwietnia 2016 roku przez teleskop Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajskiego.

Nowe ciało niebieskie prawdopodobnie już od około 100 lat znajduje się odległości 14 milionów kilometrów od Ziemi i ze względu na to, że porusza się po specyficznym torze - raz oddalając się, a raz przybliżając się do naszej planety - dopiero niedawno znalazło się wystarczająco blisko, by naukowcy mogli je zaobserwować.

- Dzięki temu mała asteroida 2016 HO3 została dostrzeżona podczas swoistego tańca wokół Ziemi - potwierdza Paul Chodas, kierownik Centrum Badawczego NASA.

Obiekt znajduje się w tak sporej odległości od naszej planety, że nie może być uznany za jej naturalnego satelitę. Na szczęście wykluczone jest, że kiedykolwiek się z nim zderzymy.

 2016 HO3 raczej czymś w rodzaju quazi-księżyca, który towarzyszy Ziemi w wędrówce wokół słońca.

Nie wszyscy specjaliści zgadzają się, że niedawne odkrycie nowej asteroidy jest czymś nadzwyczajnym. W przestrzeni kosmicznej w podobnej odległości od Ziemi może się znajdować więcej tego typu obiektów. Z szacunkowych obliczeń międzynarodowego zespołu astronomów z Finlandii, Francji i Stanów Zjednoczonych wynika, że w każdej chwili wokół Ziemi krąży przynajmniej jeden obiekt o średnicy większej niż metr.

fot.NASA/JPL-Caltech

Zobaczcie materiał udostępniony przez NASA!

Skoro zwykły księżyc ma specyficzny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, to ciekawe, jak na nas będzie działał nowy quazi-księżyc? Jak myślicie?

______

Redakcja Zdrowo Bardzo/π