Antynoble 2018: lista zwycięzców. Najbardziej absurdalne odkrycia roku

Monika Piorun
17.09.2018 14:08
Antynoble 2018, lista zwycięzców, medycyna, Ignoble 2018, naukowcy, Uniwersytet Harvarda

Uniwersytet Harvarda ogłosił zwycięzców dorocznego plebiscytu Ig Noble, w którym prawdziwi nobliści honorują autorów "odkryć, które sprawiają, że człowiek najpierw wybucha śmiechem, a potem zaczyna myśleć". W tym roku doceniono m.in. badania dotyczące diety... ludożerców, nową metodę pozbywania się kamieni nerkowych w... Disneylandzie, wykorzystanie znaczków pocztowych do badania problemów z... erekcją oraz stosowanie laleczek voodoo, które mogą być receptą na... mobbing w pracy. 

Antynoble 2018: kto wygrał w tym roku?

Wśród tegorocznych zwycięzców nagród za najbardziej absurdalne odkrycia naukowe nie zabrakło naukowców specjalizujących się w medycynie i dziedzinach, które mają wiele wspólnego z naszym zdrowiem. Magazyn "The Annals of Improbable Research" – współorganizator wydarzenia – za motyw przewodni wybrał w tym roku serce (ze względu na światową premierę musicalu "The Broken Heart Opera" opowiadającego historię dzieci próbujących naprawić złamane serce), ale nie zabrakło też prac odwołujących się do innych części ludzkiej anatomii. 

Podczas gali finałowej na Uniwersytecie Harvarda nie zabrakło dobrego humoru i sporego dystansu do z pozoru całkiem poważnych badań naukowych. Przy akompaniamencie orkiestry ubranej w pielęgniarskie stroje i w otoczeniu papierowych samolocików zrobionych z publikacji naukowych prawdziwi nobliści ogłosili laureatów tegorocznych "Antynobli". O to, by nie zanudzili zbyt mocno zgromadzonej publiczności zadbała... mała, 8-letnia dziewczynka, która rezolutnie wkraczała na scenę za każdym razem, kiedy poczuła się znudzona. Jeśli nie miała siły dalej wysłuchiwać trudnych do zrozumienia wystąpień – nie wahała się oznajmić, że nie ma ochoty na to, by słuchać dalszej części laudacji.

Dużo większy entuzjazm wzbudziły natomiast uświetniające galę wykłady "24/7", które polegały na tym, że autorzy badań przez dokładnie 24 sekundy (mierzone przez sędziów za pomocą gwizdków) tłumaczyli, na czym polega ich odkrycie, a potem... musieli uchwycić ich sens w 7 słowach – podsumowując ideę całego przedsięwzięcia.

Każdy z laureatów otrzymał tradycyjną, "zawrotną" sumę 10 bilionów dolarów... Zimbabwe, które warte są zaledwie kilka amerykańskich centów (a na dodatek wycofane je już z obrotu).

Kto znalazł się wśród tegorocznych zwycięzców Ig Nobli 2018?

Przeczytaj: Jak się pozbyć kamieni nerkowych? Wystarczy... jazda kolejką górską w Disneylandzie!

  • EDUKACJA MEDYCZNA – Akira Horiuchi, japoński gastroenterolog został doceniony za opracowanie innowacyjnej metody samodzielnego wykonywania kolonoskopii. Tzw. kolonoskopia DIY, czyli "zrób to sam", może być wykonywana w pozycji siedzącej za pomocą specjalnego urządzenia.
  • REPRODUKCJA – John Barry, Bruce Blank oraz Michel Boileau – za wykorzystanie znaczków pocztowych do testu na sprawność penisa. Wzorem bohaterek "Seksu w wielkim mieście", które w jednym z odcinków serialu oceniały w ten sposób kondycję seksualną mężczyzn, naukowcy udowodnili, że znaczki pocztowe mogą być wykorzystywane do sprawdzania, czy pacjent doświadcza erekcji podczas snu (jeśli owinięte nimi prącie samoistnie będzie w stanie naruszyć połączenia pomiędzy znaczkami). W ten sposób można też odróżnić impotencję psychogenną od tej, która jest uwarunkowana fizycznie. Problemy z erekcją mogą też świadczyć o zagrożeniu takimi chorobami jak miażdżyca oraz cukrzyca, a także są jednym z czynników świadczących o tym, że możemy mieć chłoniaki.
  • BIOLOGIA – Paul Becher, Sebastien Lebreton, Erika Wallin, Erik Hedenstrom, Felipe Borrero-Echeverry, Marie Bengtsson, Volker Jorger oraz Peter Witzgall – za udowodnienie, że znawcy wina są w stanie wyczuć w trunku obecność... muszek owocówek, a nawet zidentyfikować ich płeć – dzięki wydzielanym przez nie feromonom, na które mogą reagować ludzie.
  • ANTROPOLOGIA – Tomas Persson, Gabriela-Alina Sauciuc oraz Elaine Madsen – nagroda dla naukowców ze Szwecji za badania porównawcze pomiędzy ludźmi i szympansami w ZOO. Uczonym udało się wykazać, że... małpa naśladuje ludzi równie dobrze, co człowiek małpę. Imitacja ma zaś kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej cywilizacji (dotąd sądzono, że szympanse tego nie potrafią). Kolejne "niesamowite" odkrycie pomiędzy relacjami międzygatunkowymi?
  • CHEMIA – Paula Romao, Adilia Alarcao oraz Cesar Viana – za badania dotyczące... czyszczących właściwości ludzkiej śliny, którą (jak się okazuje) można wykorzystywać z powodzeniem do usuwania brudu m.in. z powierzchni starych obrazów.

Przeczytaj: Sztuczna ślina? Polscy naukowcy otrzymali patent na rewolucyjny wynalazek

  • ŻYWIENIE – James Cole z Uniwersytetu Brighton – za badania dotyczące... diety ludożerców i udowodnienie, że spożywane przez kanibali ludzkie mięso nie jest pożywne (zawiera mniejszą liczbę kalorii w porównaniu do innych diet mięsnych).
  • LITERATURA – Thea Blackler, Rafael Gomez, Vesna Popovic oraz M. Helen Thompson – za udowodnienie, że... ludzie nie czytają instrukcji obsługi. Większość z nich zupełnie ignoruje informacje dołączone do nawet najbardziej skomplikowanych urządzeń i próbuje samodzielnie uruchomić dany sprzęt. Konstruktorzy skarżą się, że przez to wiele aparatów jest wykorzystywanych w nieprawidłowy sposób (zupełnie nie wykorzystując opcji, które są w ofercie). Konsumenci jednak i tak "wiedzą swoje" i są obojętni na przewodniki pisane często trudnym do zrozumienia językiem.
  • EKONOMIA – Lindie Liang z zespołem Wilfrid Laurier University w Waterloo w Kanadzie –  za badania dotyczące zjawiska agresji w miejscu pracy i odkrycie, że w rozładowywaniu napięcia i konfliktów wśród pracowników z powodzeniem można wykorzystywać... laleczki voodoo. Nakłuwanie igłami kukiełki reprezentującej szefa lub nielubianego kolegę/koleżankę z pracy może skutecznie ograniczyć poziom frustracji i zbędnych emocji w korporacjach, różnych instytucjach, biurach itp. Nietypowe rozwiązanie można wykorzystać także do przeciwdziałania mobbingowi.
  • NAGRODA POKOJOWA – zespół naukowców z Uniwersytetu w Walencji (Francisco Alonso, Cristina Esteban, Andrea Serge, Maria-Luisa Ballestar, Jaime Sanmartin, Constanza Calatayud oraz Beatriz Alamar) – za badania dotyczące... przeklinania wśród kierowców samochodów. Uczeni zmierzyli metodami naukowymi, jakie efekty daje krzyk osób prowadzących auta i jakie są ich motywacje. Skupiono się głównie na tym, jak wpływa to na bezpieczeństwo jazdy. Okazało się, że im więcej agresji i napadów złości wśród kierowców, tym więcej... wypadków drogowych. Im więcej się pieklimy za kierownicą, tym większe zagrożenie stanowimy na drodze.
* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)
Zagłosuj

Który Antynobel uważasz za najbardziej absurdalny? Które odkrycie najbardziej zasługuje na to miano?

Liczba głosów:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Improbable Research/ScienceMag/Imposlible Research/YouTube

________

zdrowie.radiozet.pl/π