Zamknij

Ujawniono wyniki badań toksykologicznych Anthony'ego Bourdaina

Monika Piorun
25.06.2018 16:17
Ujawniono wyniki badań toksykologicznych Anthony'ego Bourdaina
fot. Drew Angerer/Getty AFP/East News

W ciele słynnego kucharza nie znaleziono żadnych narkotyków ani substancji psychoaktywnych. Potwierdzono za to obecność "nienarkotycznego środka leczniczego w prawidłowej, terapeutycznej dawce". Prowadzący śledztwo uważają, że nie ma powodu, by twierdzić, że do jego samobójczej śmierci mogły przyczynić się osoby trzecie.

Mogło się wydawać, że ma wszystko – sławę, pieniądze, miłość ukochanej córki i uwielbienie kolejnej zaparzonej w niego młodej, pięknej narzeczonej. Wzbudzał powszechną sympatię wszędzie, gdzie się pojawiał – mimo że słynął z "niewyparzonej gęby", błyskotliwości i mówienia bez ogródek o tym, co tak naprawdę sądzi nie tylko o potrawach, które kosztował z namiętnością niemal w każdym zakątku Ziemi, ale także o sytuacji politycznej w odwiedzanych regionach i poczynaniach lokalnych watażków. Odwiedził ponad 80 krajów, niektóre państwa nawet po kilka lub kilkanaście razy. Jego pozycja i rozpoznawalność na świecie była na tyle silna, że nawet podczas wizyty w Wietnamie zaplanowano, by zjadł obiad z samym... Barackiem Obamą, który przebywał tam w tym samym czasie z oficjalną wizytą państwową. 

Samobójstwo przez powieszenie na pasku od szlafroka

Krótko przed śmiercią nie wahał się zaatakować m.in. Harveya Weinsteina, który w przeszłości, podczas jednego z festiwali w Cannes (jeszcze zanim wybuchł skandal z akcją #metoo) miał zgwałcić ostatnią narzeczoną Bourdaina – Asię Argento – włoską aktorkę i córkę reżysera Dario Argento, mistrza włoskich horrorów. Krytyka w tej sprawie miała dotyczyć głównie Hillary Clinton i jej współpracowników, którzy zdaniem Bourdaina mieli pozwolić na to, by sprawa molestowania kobiet w Hollywood nie nabrała jeszcze większego rozgłosu (Bourdain miał poinformować o tym samego Henry'ego Kissingera). W jednym z ostatnich, niewyemitowanych jeszcze programów, które Bourdain przygotowywał dla CNN, wystąpił z kolei słynny Elon Musk, który miał przedstawić kolejny niesamowity pomysł na elektrownie słoneczne w Maroko.

Nic dziwnego, że kiedy 8 czerwca 2018 roku znaleziono 61-letniego Anthony'ego Bourdaina powieszonego na pasku od szlafroka w hotelowej łazience, zaczęto snuć teorie na temat tego, kto mógł mu "pomóc" w samobójstwie. W końcu "zalazł za skórę" niejednej ważnej osobie.

Badania toksykologiczne potwierdziły, że Bourdain nie był pod wpływem narkotyków ani środków psychoaktywnych

Zrzut ekranu 2018-06-25 o 14.14.23
fot.
Słynny kucharz uważał się za "mięsożercę" – słynął z zamiłowania do jedzenia mięsa. 25 czerwca obchodziłby 62. urodziny. (fot. Shutterstock)

Nagła i niespodziewana śmierć doskonale rozpoznawanej na całym świecie gwiazdy ekranu i autora bestsellerowej autobiografii (na podstawie której powstał nawet popularny serial komediowy "Kill Grill") wprawiła w osłupienie wielu wielbicieli jego twórczości – zarówno telewizyjnej, literackiej jak i kulinarnej. Sceptykom nie podobało się, że niemal od razu – jeszcze tego samego dnia, w którym umarł Bourdain – ogłoszono, że przyczyną jego śmierci było samobójstwo. Wiele osób czekało na to, co wykażą testy toksykologiczne. Anthony Bourdain słynął bowiem z zamiłowania do dosyć hulaszczego trybu życia. Nie stronił od alkoholu i nie krył, że w młodości, w wieku 24 lat uzależnił się od heroiny, którą po 7 latach zastąpił crackiem. Narkotyki rzucił dopiero pod koniec lat 80. Dopiero wtedy udało się mu zacząć robić prawdziwą karierę.  

Zwolenników teorii spiskowych pewnie nie zadowoli, że wyniki badań toksykologicznych wykluczyły możliwość otrucia słynnej gwiazdy programów kulinarno-podróżniczych. W ciele Anthony'ego Bourdaina nie znaleziono

,

czy

. Potwierdzono natomiast obecność

(nie podano jego nazwy) "w prawidłowej, terapeutycznej dawce".

Testy zostały przeprowadzone przez francuskie służby, które wszczęły śledztwo związane z ustaleniem szczegółów dotyczących okoliczności śmierci gwiazdy. Policja nie ma wątpliwości, że

.

Ciało Anthony'ego Bourdaina zostało skremowane na terenie Francji. Matka słynnego kucharza, Gladys Bourdain (znana dziennikarka "New York Times'a") powiedziała, że jej syn "na pewno chciałby, żeby było z tym jak najmniej zamieszania". W hołdzie tragiczne zmarłemu synowi postanowiła wytatuować sobie jego imię (kucharz miał na ciele wiele tatuaży). Jego prochy i rzeczy osobiste trafiły do rodziny gwiazdora, m.in. 11-letniej córki Ariane oraz jej matki Ottavi Busia-Bourdain.

Dla upamiętnienia popularnego kucharza i propagatora sztuki kulinarnej powstał mural z wizerunkiem Anthony'ego Bourdaina na jednej z restauracji w Santa Monica w Kalifornii.

Wśród samobójców dominują mężczyźni – bez względu na status społeczny i pochodzenie

Niestety statystyki dotyczące samobójstw na całym świecie wskazują na to, że 8 na 10 osób odbierających sobie życie stanowią mężczyźni. Mimo że wydają się silniejsi fizycznie, to jednak wbrew pozorom psychicznie są dużo mniej stabilni niż kobiety. Ewolucja wyposażyła panie w cechy, które pozwalają im być bardziej odporne na problemy, które dla panów czasem wydają się nie do pokonania. Mimo że to kobiety wydają się być bardziej płaczliwe, to jednak dzięki umiejętności budowania stabilnych relacji społecznych są wstanie zapewnić przetrwanie nie tylko sobie, ale także swojemu potomstwu. Agresywne zachowania mężczyzn sprzyjają natomiast autodestrukcji. Niestety także załamania nerwowe częściej kończą się dla nich tragicznie. Czy można temu zaradzić?

Oczywiście każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Psychologowie i eksperci podkreślają jednak, że ogromne znaczenie może mieć dla osób rozważających samobójstwo nawet zwykła, szczera rozmowa. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak wielką pomoc mogą okazać innym poświęcając im swoją uwagę. To właśnie mężczyźni mają największy problem ze szczerym wyznaniem, co tak naprawdę ich trapi a kilka krzepiących słów otuchy może odwieść ich od desperackiego czynu.

Zobacz także

Tak swojego słynnego kolegę wspominali pracownicy stacji CNN, w której program Anthony'ego Bourdaina bił rekordy popularności:

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

25 czerwca Anthony Bourdain skończyłby 62 lata. Odebrał sobie życie 17 dni przed swoimi urodzinami.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____

zdrowie.radiozet.pl/π