Amerykanie oszacowali, kiedy nastąpi szczyt zachorowań w Polsce

08.04.2020 13:29
Koronawirus w Polsce
fot. Shutterstock

Amerykański ośrodek badawczy, współpracujący m.in. z Białym Domem, oszacował, kiedy nastąpi szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce i ile osób może się zarazić. Sprawdź szczegóły.

The Institute for Health Metrics and Evaluation to ośrodek badawczy Uniwersytetu Waszyngtońskiego z Seattle, który specjalizuje się modelach statystycznych z obszaru zdrowia. Z jego analiz korzysta m.in. zespół antykryzysowy Białego Domu.

Zdaniem badaczy, epidemia koronawirusa w Europie pochłonie ponad 150 tys. ofiar, z czego najwięcej w Wielkiej Brytanii - ok. 66 tys. Natomiast prognozowana liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych to 81 tys.

W Polsce liczba ofiar śmiertelnych może wynieść od 1,2 tys. do 3 tys., a szczyt zachorowań ma przypaść w trzecim tygodniu kwietnia.

Od początku roku koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie zaraziło się już prawie 1,5 mln osób, zmarło ponad 80 tys. Najwięcej przypadków zachorowań potwierdzono w USA, w Hiszpanii, we Włoszech, we Francji oraz w Niemczech.

Centrum pandemii początkowo znajdowało się w Chinach (Wuhan i prowincja Hubei), następnie we Włoszech (regiony Lombardia i Emilia Romania), a obecnie znajduje się w USA (głównie stan Nowy Jork).

Raport Koronawirus świat śledzić można TUTAJ>>
Raport Koronawirus w Polsce dostępny jest TUTAJ>>
Mapę zachorowań z podziałem na województwa znaleźć można TUTAJ>>

Źródło: IAR