Zamknij

Medyczny Oskar dla prof. Maciejewskiego. Nagroda od chirurgów z USA

Monika Piorun
21.01.2017 13:22
Medyczny Oskar dla prof. Maciejewskiego. Nagroda od chirurgów z USA
fot. 04.05.2015 Gliwice Instytut Onkologii Pierwsza na świecie operacja przeszczepu krtani pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego

Prof. Adam Maciejewski z Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym najlepszym lekarzom na świecie.

Amerykanie nie mieli wątpliwości, że Polak zasłużył na to, by dołączyć do grona najznakomitszych specjalistów i otrzymał najbardziej cenione w branży medycznej odznaczenie.

Zobacz także

93 proc. jury w kategorii "Best Case" ("Najlepszy przypadek") zagłosowało na "Złożoną allotransplantację narządów szyi" zgłoszoną przez prof. Adama Maciejewskiego oraz dr hab. Łukasza Krakowczyka.

Polscy lekarze (jako jedyni w naszym kraju) są czynnymi członkami Americam Society for Reconstructive Microsurgery, czyli Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej, zrzeszającej pół tysiąca najlepszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych.

Specjaliści docenili prof. Adama Maciejewskiego za pionierską transplantację narządów szyi, który wykonał wraz ze swoim zespołem w kwietniu 2015 roku w Gliwicach.

37-letniemu pacjentowi przeszczepiono wtedy krtań, przełyk, gardło, tchawicę, tarczycę z przytarczycami, powłokę skórną przedniej ściany szyi oraz struktury mięśniowe. Był to pierwszy tego typu zabieg na świecie.

Wybierając gliwicki przypadek, Amerykanie muslieli odrzucić tym samym około 300 innych operacji zgłoszonych w tej kategorii.

Prof. Macejewski z pacjentem po pionierskim przeszczepie krtani

przeszczep 2
fot.
fot. Tomasz Jodłowski East News

Gratulujemy!

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π