Akupunktura szansą dla Tomasza Golloba? Poleci na leczenie do Chin

Monika Piorun
19.01.2018 16:56
Akupunktura szansą dla Tomasza Golloba? Poleci na leczenie do Chin
fot. facebook.com/Tomasz Gollob/flickr.com

Nanning - leżące na południu Chin miasto partnerskie Grudziądza - zapłaci za rehabilitację sportowca w klinice, w której pracują jedni z najlepszych specjalistów od akupunktury na świecie. Wyjazd zorganizował GKM Grudziądz - ostatni klub mistrza świata w żużlu.

Po tragicznym wypadku, w wyniku którego w kwietniu 2017 roku Tomasz Gollob uszkodził rdzeń kręgowy, sportowiec przestał chodzić. Został spraraliżowany od klatki piersiowej w dół.

Od czasu opuszczenia szpitala wojskowego (w listopadzie ubiegłego roku) jego największym problemem są bóle spastyczne - najcięższe, jakie może znieść ludzkie ciało. Żużlowiec przyznaje, że zanim do nich doszło, nie zdawał sobie sprawy, że człowiek może doświadczyć tak wielkiego cierpienia.

Tego typu ból objawia się niezwykle silnymi, nagłymi skurczami mięśni, które mogą trwać nawet wiele godzin. Sportowiec nie ukrywa, że są dla niego nie do zniesienia.

Podczas wywiadu dla Polsatu Sport, żużlowiec zdradził, z czym musi się zmagać po wypadku:

Bóle, jakie mi towarzyszą, są nie do ogarnięcia dla człowieka. Są potworne, przeszywające, rażące jak porażenie elektryczne. Tak wielkie, że nie jestem w stanie tego opisać.

- To rodzaj bólów neuropatycznych, nie pozwalających mi funkcjonować, rehabilitować się po wypadku, a nawet spać. Noce są najgorsze, trudne do przeżycia. Każdy ruch kołdry poraża do omdlenia. Szukam niekonwencjonalnych metod, wszystkiego co pomogłoby mi uporać się z problemem. Nie wyobrażam sobie, żebym nie mógł sobie z tym poradzić w kolejnych miesiącach - tłumaczył Gollob.

Zobacz także

Akupunktura uśmierzy ból po wypadku

GKM Grudziądz wraz z władzami miasta pod koniec ubiegłego roku poprosił o pomoc słynnemu sportowcowi przedstawicieli Nanning. To leżące na granicy z Wietnamem chińskie miasto od lat jest partnerem Grudziądza.

Polakom udało się przesłać pełną dokumentację medyczną żużlowca do specjalistów z kliniki w Nanning specjalizującej się m.in. w akupunkturze.

Eksperci zdecydowali się pomóc Gollobowi. Choć podkreślają, że nie będą mogli naprawić uszkodzenia rdzenia kręgowego, to jednak dzięki stymulacji wybranych miejsc na ciele za pomocą igieł, pomogą zredukować ból, z którym musi się obecnie zmagać były mistrz świata w żużlu. Po takiej terapii będzie mógł on pozwolić sobie na wyższy komfort życia - będzie mu łatwiej wykonywać m.in. czynności fizjologiczne.

Na razie nie wiadomo, jak długo będzie musiała trwać ta kuracja. Leczenie rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Koszty zabiegów w klinice w Nanning pokryją Chińczycy. Za przelot do Azji zapłaci zaś Fundacja Polskiego Związku Motorowego, która na pomoc Gollobowi zebrała już prawie 200 tys. zł. Kolejne 250 tys. niezbędne na rehabilitację żużlowca mają zostać zebrane m.in. podczas Balu Charytatywnego w Gorzowie. 

Każdy, kto chce pomóc w zebraniu środków niezbędnych na leczenie Tomasza Golloba, może cały czas wpłacać pieniądze na konto Fundacji PZM z dopiskiem "Pomoc dla Tomasza Golloba".

Zobacz także

źródło: GW Bydgoszcz/Gazeta Pomorska/Polsat Sport

______

zdrowie.radiozet.pl/π