Startuje kampania "Stop udarom". Dowiedz się, jak im zapobiegać!

Monika Piorun
30.05.2017 14:21
Startuje kampania "Stop udarom". Dowiedz się, jak im zapobiegać!
fot. Kampania "Stop udarom"

W Polsce co roku na udar zapada około 60-70 tys. osób, a około 30 tys. z nich umiera. W ramach akcji edukacyjnej "Stop udarom" w Warszawie i w Bydgoszczy będzie można się dowiedzieć, jak zapobiegać udarowi i rozpoznać jego objawy.

W obu miastach pojawią się Mobilne Miasteczka Profilaktyki Udarowej, w których będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia), a także konsultacji lekarskich. Jak zapowiadają organizatorzy akcji, osoby, których wyniki będą odbiegały od normy, mogą dodatkowo skonsultować je z lekarzem kardiologiem (a w razie potrzeby wykonać bezpłatnie badanie EKG).

W Warszawie Mobilne Miasteczko Profilaktyki Udarowej będzie można odwiedzić we wtorek przy Krakowskim Przedmieściu 68, obok kościoła św. Anny. W Bydgoszczy pojawi się ono w środę przy Placu Wolności. Na zainteresowanych będzie też czekał dietetyk, który wyjaśni, jak obniżyć ryzyko udaru dzięki modyfikacji nawyków żywieniowych.

Organizatorzy kampanii przygotowali dla chętnych materiały edukacyjne. Specjaliści pokażą, jak samodzielnie wykonać pomiar tętna. Nawet proste badania mogą przyczynić się do wczesnej diagnostyki migotania przedsionków, które aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru. Korzystając ze specjalnej ścieżki edukacyjnej będzie się można dowiedzieć, jak prawidłowo reagować w przypadku wystąpienia objawów udaru, a także jak im zapobiegać.

Jak dochodzi do udaru?

Do udaru dochodzi, kiedy naczynia krwionośne doprowadzające tlen i substancje odżywcze do mózgu zostają zablokowane przez skrzep krwi lub następuje ich uszkodzenie. Prowadzi to do odcięcia części mózgu od dopływu tlenu i jego obumierania. Udar mózgu, którego przyczyną jest zamknięcie naczynia krwionośnego, to udar niedokrwienny. Zdecydowana większość (ok. 80 proc.) udarów to udary niedokrwienne.

Udar - główny powód niesprawności powyżej 40. roku życia

Jak podają organizatorzy kampanii, udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.

W Polsce co roku na udar zapada około 60-70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera.

stop_udar

Zobacz także

____

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π