Dzień Wcześniaka w Pałacu Prezydenckim: Dlaczego warto karmić piersią?

Monika Piorun
18.11.2016 15:40
Dzień Wcześniaka w Pałacu Prezydenckim: Dlaczego warto karmić piersią?
fot. Agata Duda i Konstanty Radziwiłł zachęcają matki do karmienia piersią

Mleko matki jako element terapii żywieniowej wcześniaków to temat przewodni spotkania w ramach Światowego Dnia Wcześniaka, w którym wzięła udział Pierwsza Dama Agata Duda oraz Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Dla każdego noworodka nie ma lepszego pokarmu niż naturalne mleko matki. W przypadku wcześniaków karmienie piersią ma jednak szczególne znaczenie i w istotny sposób wspomaga ich rozwój.

Zobacz także

Każdego roku w Polsce na świat przedwcześnie przychodzi aż 25 tysięcy dzieci.

Specjalistyczna opieka neonatologów, neurologów i innych lekarzy, nie zastąpi jednak więzi, jaka rodzi się podczas karmienia pomiędzy matką a jej dzieckiem. 

Nie można pominąć też tego, jak istotnie mleko matki może wpływać na rozwój prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach oraz całego układu odpornościowego niemowląt.

Naukowo potwierdzone zalety mleka matki

Według ekspertów naturalny pokarm matek można traktować jak rodzaj szczepionki zabezpieczającej przed wieloma chorobami.

Najnowsze badania naukowe opublikowane na łamach Journal of Human Lactation potwierdzają zaś, że reakcje pomiędzy substancjami zawartymi w mleku matki a kwasem oleinowym gromadzącym się w żołądkach dzieci mogą mieć działanie antynowotworowe.

Zobacz także

Australijczycy przekonują z kolei, że karmione piersią niemowlęta mają aż o 30% mniejsze kłopoty z socjalizacją w grupie rówieśniczej przed ukończeniem 5 roku życia.

Naukowcom z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego dzięki kompleksowym badaniom udało się natomiast udowodnić, że wskaźnik inteligencji dzieci karmionych mlekiem matki jest średnio o 3,6% wyższy.

Karmienie wcześniaków

Zobacz także

Karmienie piersią wcześniaków może zapobiegać martwiczemu zapaleniu jelit - jednemu z najczęstszych powikłań związanych ze skrajnym wcześniactwem - które może wymagać zabiegów operacyjnych i wyłonienia stomii.

Zagrożenie jest poważne, ponieważ martwicze zapalenie jelit u przedwcześnie urodzonych dzieci grozi nawet ich zgonem.

agata_duda_2
fot. Jan Bielecki/East News

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka wiele budynków zostało podświetlonych na fioletowy kolor. Pierwsza dama nie zapomniała o tym, by jej strój pasował do barw związanych z obchodami tego święta.

radziwił
Minister Zdrowia podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim fot. Jan Bielecki/East News

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π