Afryka jest wolna od polio. Wszystko dzięki szczepionce

26.08.2020
Aktualizacja: 26.08.2020 11:11
AFP/EAST NEWS
fot. AFP/EAST NEWS

Afryka jest wolna od dzikiego wirusa polio - poinformowała Afrykańska Regionalna Komisja Certyfikacyjna. To ważne z kilku powodów.

Zaszczepienie populacji na poziomie 95-97% pozwala osiągnąć odporność populacyjną, a czasem nawet wyeliminować chorobę zakaźną z globu. Tak było w przypadku ospy czarnej. Coraz bliżej jesteśmy wyeradykowania polio. A może kiedyś uda się także z odrą.

Polio na świecie

Polio (choroba Heinego-Medina) to wirusowa choroba zakaźna, która zwykle dotyka dzieci poniżej piątego roku życia. Czasem prowadzi do nieodwracalnego paraliżu. Śmierć następuje w wyniku porażenia mięśni oddechowych. Na polio nie ma lekarstwa, ale szczepionka chroni przez całe życie.

Objawy polio znane są od starożytności. Dzięki szczepionce wynalezionej w 1950 roku, z globu udało się wyeliminować dwa z trzech szczepów dzikiego wirusa. W Polsce jeszcze w latach 50. XX wieku wybuchły dwie epidemie. To właśnie wtedy zachorowała Janina Ochojska. Należała do jednego z ostatnich roczników, które nie przeszły obowiązkowych szczepień. Ostatni przypadek zakażenia polio w Polsce odnotowano w 1984 roku.

Ponieważ choroba dotykała 1000 dzieci na całym świecie, w 1988 roku ogłoszono Globalną Inicjatywę na rzecz Eradykacji Polio. W 1994 roku Światowa Organizacja Zdrowia uznała Amerykę za wolną od tej choroby, a w 2001 roku - Europę.

25 sierpnia 2020 roku do kontynentów wolnych od polio dołączyła Afryka. Właśnie udało się zaszczepić 95% populacji Nigerii, co, ze względu na trudno dostępne tereny, nie było proste. Obecnie dziki wirus występuje już tylko w Afganistanie i Pakistanie, choć w 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o dwóch przypadkach zachorowań na polio na Ukrainie, a w 2018 roku w Wenezueli z powodu polio zmarło trzyletnie dziecko.

Program powszechnych szczepień

Pod koniec lat 70. XX wieku za pomocą powszechnych szczepień udało się wyeradykować ospę czarną, w odróżnieniu od ospy wietrznej, zwaną też ospą prawdziwą.

W 1978 roku odnotowano ostatni przypadek ospy czarnej na świecie, a dwa lata później poinformowano, że wirus został wyeliminowany z globu. Próbki wirusa w postaci nieaktywnej przechowywane są w ściśle strzeżonych laboratoriach, jako wzór zachowany na wypadek powrotu choroby.

W kontekście eradykacji chorób zakaźnych, duże nadzieje wiąże się również ze szczepionką przeciw odrze.

Źródło: bbc.com; mp.pl