Uratował życie koledze, pod którym załamał się lód. Dostał medal od prezydenta

Monika Piorun
11.06.2018 16:37
Adrian Grodzki: Ch
fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

– Bohaterem jest nie tylko ten, kto ratuje innych, ale również ten, kto potrafi stworzyć takie warunki, żeby do zagrożenia nie doszło – powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie wręczania 9-letniemu Adrianowi Grodzkiemu specjalnego medalu za Ofiarność i Odwagę.

Kiedy zauważył, że jego kolega, pod którym nagle załamał się lód, zaczyna się topić, nie wahał się ani chwili – złamał dużą gałąź, położył się na kruchej warstwie zamarzniętej wody, chwycił się jedną ręką za wystające krzaki i podał drugi koniec patyka spanikowanemu rówieśnikowi. W ten sposób wyciągnął go na powierzchnię.

Zobacz także

9-letni Adrian Grodzki został odznaczony za uratowanie życia rówieśnikowi

Bohaterski czyn 9-letniego chłopca, ucznia Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach (gm. Kobylnica, woj. pomorskie), został zauważony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Adrian Grodzki otrzymał z jego rąk medal za Ofiarność i Odwagę.

Wyjątkowa nagroda została wręczona dzielnemu 9-latkowi w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego podczas spotkania „Bezpieczne wakacje z parą prezydencką”.

Adrian Grodzki przyznał, że wiedział, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji, ponieważ w jego szkole co roku organizowane jest spotkanie ze strażakami, którzy wyjaśniają zasady pierwszej pomocy podczas tego typu zdarzeń.

Zwracając się do dzieci uczestniczących w nadaniu wyjątkowego odznaczenia 9-letniemu chłopcu, prezydent Duda podkreślił, że:

Bohaterska postawa Adriana polega właśnie na tym, że nie tylko uratował życie koledze, ale zrobił to w sposób niezwykle roztropny, mądry i dla siebie bezpieczny. Uratował koledze życie, a sam nie naraził się na dodatkowe zagrożenie. I to jest rzeczywiście niezwykle ważne w sytuacji niebezpiecznej, kiedy jest tak trudno zachować zimną krew.

Bohaterem jest także ten, kto potrafi zapobiec powstaniu niebezpiecznej sytuacji, kto potrafi stworzyć takie warunki, żeby do zagrożenia nie doszło, chociażby przez to, że wytłumaczy kolegom i koleżankom, że w jakiś określony sposób nie powinni się zachowywać, bo może to doprowadzić do szkody bądź wypadku. Ta umiejętność to też jest swoiste bohaterstwo – przekonywał Andrzej Duda. 

Zrzut ekranu 2018-06-11 o 15.18.05
fot. Jakub Szymczuk/Kancelaria Prezydenta RP

„Bezpieczne wakacje z parą prezydencką”: pierwsza pomoc podczas wypadków

„Bezpieczne wakacje z parą prezydencką” to coroczna inicjatywa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, skierowana do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. W tegorocznej edycji wzięło udział około 420 maluchów z warszawskich i podwarszawskich szkół podstawowych i przedszkoli, które uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez służby i formacje ratownicze (a także zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania i reagowania w sytuacjach zagrożenia). Służby ratownicze i przedstawiciele poszczególnych instytucji zaprezentowali m.in. sposoby udzielania pierwszej pomocy, postępowania ze zwierzętami oraz reagowania przeciwpożarowego. Odbył się także pokaz tresury psów ratowniczych.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała dzieciom o zasadach korzystania z numeru alarmowego 112 i zaznaczyła, że należy go używać tylko po to, by zapobiec niebezpieczeństwu, a nie „w sytuacjach zupełnie błahych, dla żartu” itp. Pierwsza dama, życząc dzieciom udanych i bezpiecznych wakacji, podkreśliła, że zarówno ona, jak i jej mąż:

Bardzo chcielibyśmy, żeby takich niebezpiecznych sytuacji było jak najmniej, ale jeżeli już zdarzy się coś złego, to warto pamiętać, że właściwe zachowanie oraz umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może komuś uratować życie.

W spotkaniu w Ogrodach Prezydenckich wzięły udział:

 • Policja,
 • Państwowa Straż Pożarna,
 • Pogotowie Ratunkowe,
 • Centrum Powiadamiania Ratunkowego,
 • Żandarmeria Wojskowa,
 • 2. Mazowiecki Pułk Saperów,
 • Straż Miejska,
 • Straż Graniczna,
 • Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe,
 • Lotnicze Pogotowie Ratunkowe,
 • Straż Ochrony Kolei,
 • Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • oraz Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_______

zdrowie.radiozet.pl/π