Zamknij

Adam Niedzielski: zmienił się przebieg kliniczny COVID-19. Jest gorzej

06.10.2021
Aktualizacja: 06.10.2021 13:53

Zmienił się przebieg kliniczny COVID-19 – zaalarmował minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że pacjenci szybciej trafiają pod respirator z powodu pogorszenia stanu zdrowia.

Minister Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/ EAST NEWS

– W czasie czwartej fali pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 pacjentów z COVID-19 w szpitalach jest mniej, ale przebieg kliniczny tej choroby jest inny – powiedział podczas Konferencji 590 Adam Niedzielski, minister zdrowia. I dodał: – W poprzedniej fali mieliśmy mniej więcej dwutygodniowy okres od zakażenia do tzw. załamania, czyli sytuacji, w której pacjent trafiał pod respirator. Teraz klinicyści mówią, że to jest tydzień.

– Jeżeli mamy do czynienia z takim skróceniem okresu i nie mamy świadomości zagrożenia, tego, by się chronić, by szybko reagować, to skutkiem jest to, że pierwszy test na COVID-19 bardzo często jest robiony dopiero w karetce, która zabiera pacjenta prosto do respiratora – dodał szef resortu zdrowia.

Z najnowszych informacji podanycheast przez resort zdrowia wynika, że obecnie hospitalizowanych z powodu COVID-19 jest 2013 osób, z czego aż 190 osób zostało podłączonych do respiratorów. Od początku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 2 914 962 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 75 774 osoby. 

Źródło: PAP