Zamknij

Minister Niedzielski: najpierw szczepione będą osoby po 80. roku życia

11.01.2021
Aktualizacja: 11.01.2021 14:52
Szczepienia przeciwko COVID-19: kolejność w grupie pierwszej
fot. Shutterstock

Szczepienia dla osób z grupy pierwszej zaczną się 25 stycznia 2021 r. Najpierw zaczniemy od osób powyżej 80. roku życia, w następnej kolejności będą osoby powyżej 70. roku życia - powiedział minister Niedzielski.

Od 15 stycznia 2021 r. ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 osób z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby powyżej 80. roku życia, potem osoby powyżej 70. roku życia – powiedział podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski i dodał, że ta kolejność zostanie rozpisana w rozporządzeniu epidemicznym.

Szczepienia osób najstarszych z grupy pierwszej najprawdopodobniej zaczną się 25 stycznia 2021 r. Populacja osiemdziesięciolatków to blisko ponad 1,5 mln.

– Początkowo akcji szczepiennej przyświecają dwa cele: zmniejszenie śmiertelności i udrożnienie systemu opieki zdrowotnej – tłumaczył minister zdrowia i dodał: – To są naprawdę dwa fundamentalne cele, które przyświecają definiowaniu hierarchii, czy pewnej priorytetyzacji grup, które będą szczepione. Dlatego z grupy pierwszej zaczniemy od osób najbardziej zaawansowanych wiekowo, które w największym stopniu są narażone na ryzyko zgonu. Zaczniemy więc od góry i będziemy stopniowo schodzili coraz niżej.  

Miniester Niedzielski tłumaczył, że wraz z wiekiem to ryzyko rośnie wykładniczo. U osób powyżej 80. roku życia ryzyko zgonu wynosi około 20 proc., a nawet więcej, jak uważają eksperci.

Grupy priorytetowe będą zapisane w rozporządzeniu epidemicznym. To zdaniem ministra zdrowia konieczne, bo musi być jakaś podstawa formalna do szczepienia.

– Jak pokazują przykłady z ostatnich dni, czy tygodni, nadużywanie pewnego prawa, czy przywileju musi mieć podstawę formalną, by mieć podstawę do tego, żeby być karane – wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Zapisy na szczepienia dla najbardziej zaawansowanych wiekowo osób z pierwszej grupy rozpoczną się 15 stycznia 2021 r. Szczepienia zaczną się 25 stycznia 2021 r. Zarejestrować będzie się można m.in. poprzez infolinię 989 lub bezpośrednio POZ.

Do grupy pierwszej należą: seniorzy, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, a także służby mundurowe i nauczyciele.

Szczepienia przeciwko COVID-19 mają być prowadzone w ponad 6 tys. punktach szczepień. Nie wszystkie punkty będą otwarte do 25 stycznia, część z nich będzie uruchamiana stopniowo. Zdaniem ministra zdrowia, mniejsze punkty szczepień zostaną otwarte, gdy zbierze się odpowiednia liczba chętnych do szczepienia w danym punkcie.

Obecnie (od 27 grudnia 2021 r.) szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków. Szczepienia tej grupy odbywają się w szpitalach węzłowych, których jest ponad 500. Zdaniem szefa resortu zdrowia osoby z tej grupy zostaną wyszczepione do końca lutego 2021 r., ale dodaje, że ten termin może zostać przesunięty.

– Nie ma takiego punktu w czasie, kiedy będziemy mogli na zasadzie takiej kategorycznej powiedzieć, że szczepienia medyków poza tą datą nie będą się odbywały, ponieważ do nas napływają informacje o bardzo różnych wyjątkach, wśród lekarzy są np. kobiety karmiące, które dopiero w perspektywie kilku miesięcy będą mogły sobie pozwolić na szczepienie itd. – powiedział szef resortu zdrowia.

Źródło: PAP