Adam Niedzielski: Zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających obostrzeń

06.10.2020
Aktualizacja: 06.10.2020 16:30
Minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/ EAST NEWS

Zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających obostrzeń - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. Kto nie będzie zakrywał ust i nosa, tam gdzie jest to konieczne, będzie karany. 

Każda osoba bez maseczki, w miejscach, gdzie jest ona wymagana, bez dokumentu potwierdzającego zwolnienie z tego obowiązku, będzie z całą surowością karana – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej organizowanej przez resort zdrowia. Tym samym minister ogłosił politykę "zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń.

Zakrywanie ust i nosa to obowiązek i odpowiedzialność

– Zakrywanie ust i nosa to nie tylko obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – tłumaczył minister Niedzielski. I dodał: – W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm.

To odpowiedź szefa resortu na rozluźnienie obostrzeń sanitarnych w całym kraju, a także wzrost zachorowań (we wtorek 6 października w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 58 osób, a liczba zakażonych wynosiła 2236). Wiele osób nie chce nosić maseczek, bo uważa, że one przed niczym nie chronią, co więcej, że pandemia koronawirusa to wymysł polityków i naukowców, mający ograniczyć ich wolność.

Minister zdrowia, prawnicy oraz policjanci pracowali wspólnie nad wypracowaniem takiej formuły obostrzeń, które będą łatwiejsze do egzekwowania. Zgodnie z nowymi zaleceniami, bez maseczki, tam gdzie jest ona konieczna, będą mogły przebywać tylko osoby mające odpowiednie zaświadczenie lekarskie potwierdzające niemożność noszenia maseczki lub niepełnosprawność. Inne osoby mają obowiązek noszenia maseczek, a za jej brak będą karane.

Komendant główny policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk zapowiedział, że policja będzie bardzo rygorystycznie podchodzić do obowiązku zasłaniania ust i nosa. W każdym przypadku naruszenia przepisów policjant będzie decydował, czy ograniczy się do pouczenia, nałoży mandat, wniosek o ukaranie lub wniosek do inspekcji sanitarnej o wdrożenie postępowania administracyjnego. Dodał, że do tej pory przepisy pozwalały na niezasłanianie twarzy i nosa ze względu na dysfunkcje wymienione w rozporządzeniu. W jego ocenie niestety było to bardzo często nadużywane przez niektóre osoby.

Gdzie należy nosić maseczkę lub przyłbicę?

Przypomnijmy, gdzie obowiązek zasłaniania ust i nosa nadal obowiązuje:

 • komunikacji miejskiej;
 • sklepach;
 • kinach;
 • teatrach;
 • kościołach;
 • galeriach;
 • urzędach (obowiązek dla petentów);
 • na poczcie;
 • restauracjach i innych punktach gastronomicznych (zanim usiądziemy do stolika).

Od 30 maja noszenie maseczek, przestało być obowiązkowe, jeśli poruszamy się po otwartej przestrzeni i możemy zachować dwumetrowy dystans od innych osób. Oznacza to, że maseczek nie musimy nosić w otwartych przestrzeniach, czyli w parku i lesie, podczas jazdy na rowerze, na parkingu, plaży. O ile dany powiat czy miasto nie leży w żółtej lub czerwonej strefie. W nich zakrywanie ust i nosa obowiązuje również na otwartej przestrzeni.

Nowe obostrzenia resortu zdrowia

Minister Adam Niedzielski przypominał podczas konferencji: – Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją. Pandemia koronawirusa jest śmiertelnym zagrożeniem. Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się tłumaczyć, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie, to nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane. Nie zawsze te normy współżycia społecznego, bo tak już traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane przez wszystkich.

Podczas konferencji szef resortu zdrowia poinformował o kolejnych obostrzeniach, m.in. o:

 • wprowadzeniu wymogu odległości od poszczególnych zgromadzeń na co najmniej 100 metrów,
 • planowanym zakazie udostępniania lokali do imprez (chodzi o lokale, które w swojej działalności nie mają wpisanych imprez, ale udostępniały swoją przestrzeń),
 • alertach, czyli SMS-ach rozsyłanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, informujących mieszkańców o wprowadzeniu konkretnej strefy
 • nakazie zamykania lokali w czerwonej strefie do 22.00,
 • ograniczeniu liczby uczestników imprez okolicznościowych, takich jak wesela, stypy i inne tego rodzaju spotkania.

Minister zdrowia poinformował, że codziennie monitorowany jest poziom zakażeń w poszczególnych powiatach. – Jeżeli byśmy dzisiaj podejmowali decyzje o nowych strefach, to mielibyśmy stref w kraju ponad 100 – powiedział minister Niedzielski. I dodał, że skala zjawiska jest tak potężna, że te obostrzenia muszą być zaostrzane.

Źródło: PAP