Zamknij

Aborcja - temat zastępczy na kłopoty w służbie zdrowia?

Monika Piorun
11.01.2018 16:51
Aborcja - temat zastępczy na kłopoty w służbie zdrowia?
fot. NIH/Science Source/East News

Nowy premier, nowy minister zdrowia i... te same problemy. Rezydenci wypowiadają umowy opt-out, kolejny lekarz dostaje zawału po kilkunastogodzinnym dyżurze, pacjenci czekają na specjalistyczne wizyty lekarskie w wieloletnich kolejkach a w Sejm zajmuje się... aborcją! Budzące wiele emocji kwestie światopoglądowe dają szansę na odwrócenie uwagi od tego, co dla wielu chorych wydaje się najważniejsze - braku dostępu do właściwej opieki medycznej.

#Ratujmy Kobiety kontra #Zatrzymaj aborcję

Choć projekt dotyczący przepisów aborcyjnych wydawał się być niezwykle istotny - zwłaszcza dla parlamentarnej opozycji - zabrakło jednak posłów, którzy deklarowali poparcie dla promowanej przez Barbarę Nowacką propozycji złagodzenia obowiązującego obecnie prawa dotyczącego przerywania ciąży (jednego z najbardziej restrykcyjnych w Europie).

Mimo że pod projektem "Ratujmy Kobiety" udało się zebrać ponad 400 tys. podpisów, do dalszych prac sejmowych skierowano projekt inicjatywy ustawodawczej "Zatrzymać aborcję", pod którym podpisało się tylko ok. 80 tys. obywateli. Oficjalne podziękowania dla parlamentarzystów złożyła za to... Konferencja Episkopatu Polski.

Przeczytaj: Trzęsienie ziemi w opozycji po głosowaniu w sprawie aborcji. Są drakońskie kary

Zobacz także

Koniec z możliwością przerywania ciąży - nawet ze względu na wady genetyczne?

Popierana m.in. przez prezydenta Andrzeja Dudą eliminacja możliwości przerywania ciąży nawet ze względu na ciężkie wady płodu to we współczesnym świecie prawdziwy ewenement.

Rozwiązania przyjęte w większości cywilizowanych państw w kwestii aborcji i dostępu do badań prenatalnych idą w kierunku ograniczenia możliwości płodzenia potomstwa, które będzie niezdolne do samodzielnego przeżycia. Na Islandii udało się w ten sposób niemal całkowicie wyeliminować przypadki osób przychodzących na świat z zespołem Downa (o czym niedawno pisaliśmy opisując kontrowersyjny dokument stacji CBS).

Nowe przepisy, które zaproponowano w projekcie #Zatrzymaj aborcję, mają zaostrzyć w Polsce prawo do przerywania ciąży i postawić nas w tym przypadku niemal na równi z takimi nielicznymi krajami jak Chile, Nikaragua, Salwador i Dominikana, gdzie całkowity zakaz aborcji obowiązuje nawet w przypadku, gdy zagrożone jest życie i zdrowie przyszłej matki.

Zagłosuj

Czy uważasz, że projekt zaostrzający przepisy aborcyjne to temat zastępczy, który ma odwrócić uwagę od innych problemów w polskiej służbie zdrowia?

Liczba głosów:

Zobacz także

Zakaz aborcji - natychmiast. Rozwiązanie problemu rezydentów i wieloletnich kolejek do lekarzy - nigdy?

Aborcja-dyskryminuje-chore-dzieci-Do-Sejmu-trafil-kontrowersyjny-projekt-ustawy_article
fot.
fot. East News

"Czarne protesty", które odbiły się głośnym echem na całym świecie i wzbudziły ogromne zainteresowanie wielu zagranicznych mediów, już wkrótce mogą okazać się dużo bardziej potrzebne niż w przeszłości. Zaproponowane w projekcie "Zatrzymaj aborcję" rozwiązania ograniczają bowiem przypadki, w których do tej pory można było przerywać ciążę.

Mimo że polską służbę zdrowia trapi wiele problemów - brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej dla pacjentów, którzy na wizyty lekarskie lub specjalistyczne zabiegi medyczne muszą czekać w kolejkach nawet po kilka (w patologicznych przypadkach nawet po kilkanaście) lat, czy protesty rezydentów niezgadzających się na wydłużony czas pracy - po rządowych zmianach na pierwszy plan kolejny raz wysuwane są kwestie światopoglądowe, które z pewnością wzbudzą niemało emocji - skutecznie odwracając uwagę od tego, co się dzieje w polskiej służbie zdrowia.

W tym tygodniu w szpitalu w Proszowicach po 12-godzinnym dyżurze jeden z lekarzy dostał zawału serca. Choć wielu medyków wcale nie chce pracować ponad normę, bez ich obecności w miejscu pracy wielu pacjentów pozostałoby bez opieki (takie przypadki zdarzają się w Polsce coraz częściej). Niestety na rozwiązanie tego problemu Polacy nie mogą liczyć tak szybko, jak w przypadku zaostrzania przepisów dotyczących aborcji, które i tak są już uważane za jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie. Czy to kolejny temat zastępczy kierujący uwagę obywateli w tę stronę, która wydaje się być najbardziej korzystna dla obecnej władzy? 

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem przepisy dotyczące aborcji w Polsce wymagają zaostrzenia?

Liczba głosów:

Zobacz także

______

zdrowie.radiozet.pl/π