Aborcja legalna do 12. tygodnia ciąży? 400 tys. głosów poparcia

Monika Piorun
23.10.2017 15:28
Aborcja legalna do 12. tygodnia ciąży? 400 tys. głosów poparcia
fot. Konferencja komitetu Ratujmy Kobiety przed złożeniem na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego projektu ustawy obywatelskiej O Prawach Kobiet i Świadomym Rodzicielstwie Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Legalne przerywanie ciąży do 12. tygodnia, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół, przywrócenie antykoncepcji awaryjnej bez recepty oraz uregulowanie stosowania klauzuli sumienia przez lekarzy - pod takimi postulatami komitetu "Ratujmy Kobiety" podpisało się 400 tys. Polaków.

Barbara Nowacka, pełnomocniczka komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", przedstawiła obywatelski projekt ustawy "O prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie" liberalizującej prawo aborcyjne w Polsce.

Pod dokumentem, który w poniedziałek został złożony w Sejmie, udało się zebrać ponad 400 tys. podpisów. Poparło go kilkanaście organizacji i partii politycznych, m.in. Inicjatywa Polska, Partia Razem, SLD, Zieloni oraz ruch społeczny Dziewuchy Dziewuchom.

Poprzedni projekt mający na celu "normalizację przepisów aborcyjnych w Polsce i dostosowanie ich do norm większości krajów Unii Europejskiej" został odrzucony we wrześniu ubiegłego roku.

Decyzja o urodzeniu dziecka zależna od wyboru kobiety?

Nowacka zaprzeczyła opiniom, by propozycje komitetu zakładały aborcję "na życzenie":

Projekt zakłada, że to kobieta decyduje. Życzenia składa się na święta, a to jest zawsze trudna decyzja, z którą pozostaje kobieta, czy też jej rodzina(...). To jest żądanie - by do 12 tygodnia ciąży kobieta miała prawo zdecydować.

Komitet "Ratujmy Kobiety" w przedstawionym projekcie odnosi się m.in. do:

  • liberalizacji przepisów aborcyjnych - legalnego przerywania ciąży do 12. tygodnia,
  • rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach,
  • uregulowania stosowania klauzuli sumienia przez ginekologów,
  • dostępu do tańszej, refundowanej antykoncepcji - w tym przywrócenia antykoncepcji awaryjnej bez recepty.

- Prawo i Sprawiedliwość obiecało, że każdy projekt obywatelski będą procedować, więc po raz kolejny sprawdzamy, może tym razem nie okłamią wyborców - powiedziała Nowacka. Jak dodała, w pracach nad projektem w Sejmie liczy na poparcie posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.

Zrzut ekranu 2017-10-23 o 14.18.06

W jakich sytuacjach aborcja może być legalna?

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonywać, gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
  • jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub
  • gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

We wrześniu zbiórkę pod obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne rozpoczął komitet #ZatrzymajAborcję. Jego przedstawiciele poinformowali już o zebraniu pod nim 200 tys. podpisów. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Zagłosuj

Czy uważasz, że aborcja powinna być legalna do 12. tygodnia ciąży?

Liczba głosów:

Zobacz także

EN_01285580_0006
fot. East News

___

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π