Robot do transplantacji włosów robi przeszczepy za... 20 tys. zł!

Monika Piorun
29.09.2016 12:18
Robot do transplantacji włosów robi przeszczepy za... 20 tys. zł!
fot. ATRAS - robot do transplantacji włosów

W Katowicach zaprezentowano pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej aparat, który w ciągu zaledwie godziny pobiera nawet do 1,2 tys. mieszków włosowych. Nową technologię wprowadził na nasz rynek chirurg plastyk - dr Grzegorz Turowski, który od lat dokonuje podobnych przeszczepów w Stanach Zjednoczonych.

Choć łysienie to nie choroba i w większym lub mniejszym stopniu dotyczy prawie 80% mężczyzn, nie każdemu łatwo się z nią pogodzić. Nawet kobiety nie zawsze są w stanie zaakceptować fakt, że w pewnym wieku ich bujna niegdyś czupryna staje się coraz mocniej przerzedzona. Współczesna nauka zna już jednak sposób na to, by skutecznie ograniczyć ten problem.

Inżynierom z amerykańskiej Doliny Krzemowej udało się wykorzystać wojskowe technologie do skonstruowania urządzenia, zastępującego pracę wielu lekarzy. Robot o nazwie ATRAS jest w stanie w bardzo krótkim czasie dokonać tego, co dla ludzi jest niemal niewykonalne. 

Jedno z pierwszych tego typu urządzeń (o numerze seryjnym "4") trafiło do Grzegorza Turowskiego - chirurga plastyka polskiego pochodzenia, który od lat uchodzi za jednego z najlepszych specjalistów od przeszczepów włosów w Chicago. Doktor wyjaśnia, że:

Robot może pobrać do 1000-1200 mieszków włosowych na godzinę,

to prędkość niemożliwa do osiągnięcia dla ludzi. To ważne dla pacjenta,

bo skraca się okres, kiedy włosy nie są ukrwione, a to podnosi ich jakość.

Po ukończeniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr Turowski wyjechał do USA, gdzie specjalizował się w chirurgii ogólnej i plastycznej na Harvardzie i Yale.

Dziś prowadzi własną klinikę "Dr Turowski Hair Restoration Clinic", z której korzysta sporo amerykańskiej Polonii, dlatego lekarz postanowił umożliwić dostęp do najnowocześniejszych technologii także dla polskich pacjentów.

W Katowicach jeden z jego przyjaciół ułatwił mu otworzenie specjalistycznego gabinetu, co wyeliminowało konieczność budowania nowego oddziału, na którym można przeprowadzać transplantacje.

Mapa włosów na głowie

health
fot. Dr Turowski Health Restoration Clinic

Robot działa niezwykle precyzyjnie dokonując detekcji skóry głowy milimetr po milimetrze pobierając pojedyncze włosy nadające się do transplantacji i dokonuje mikroskopijnych nakłuć, w których specjaliści nadzorujący pracę urządzenia wszczepiają włos po włosie.

Zabieg przeprowadzany jest przy znieczuleniu miejscowym. Pacjenci już po chwili nic nie czują i zwykle zasypiają na fotelu. Transplantacja w zależności od ilości przeszczepianych włosów trwa zazwyczaj od 4 do 5 godzin. Jest nie tylko dużo skuteczniejsza niż dotychczas stosowane metody przeszczepów, ale też nie zostają po niej żadne blizny. 

- Jeśli mówimy o megasesjach, gdzie do 4 tys. mieszków włosowych jest przesuwane - wtedy zabieg rozkładamy zwykle na 2 dni, bo byłoby to zbyt wyczerpujące dla pracowników, lekarzy, ale też dla pacjenta - wyjaśnia dr Turowski.

Robot-ARTAS-fot.-dr-Turowski-Hair-Restoration-Clinic-696x688
fot. dr Turowski Hair Medical Center

Przez kilka dni należy ostrożniej obchodzić się z włosami, ale już po tygodniu wszystko wraca do normy i nie ma żadnych ograniczeń - można pływać, korzystać z usług fryzjerskich czy uprawiać wyczynowo sport. Najlepsze efekty zauważalne są po około 6-8 miesiącach.

Wcześniej włosy pobierano głównie z potylicy, w miejscu, w którym włosy są odporne na wypadanie. Dzięki nowemu urządzeniu, szansa na to, by doszło do uszkodzenia włosów jest minimalna.

Robot działa trochę jak mapa GPS - omijając zdrowe włosy i eliminując ryzyko ich zniszczenia. Program, według którego działa aparat ATRAS działa według specjalnego algorytmu, wybierając losowo najlepsze włosy ze wskazanego wcześniej obszaru głowy.

Urządzenie może pomóc nie tylko osobom, które łysieją, ale też przeszły zabieg radioterapii i straciły włosy lub zostały poszkodowane w wyniku oparzeń. Koszt zabiegu na razie szacowany jest na około 20 tys. zł.

W Katowicach zaprezentowano pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej robot do transplantacji włosów

Przeczytaj: Masz problem z włosami? Łupież powodują bakterie, a nie drożdżaki!

____

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π