Polacy po raz pierwszy otrzymają ALERT UDAROWY. Na czym to polega?

29.10.2019 11:39
Alert udarowy
fot. Shutterstock

Co ok. 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. To choroba, która może dotknąć każdego, w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwszy Polacy otrzymają „ALERT UDAROWY”. W akcję zaangażował się Jacek Rozenek – aktor, który w maju br. doznał udaru mózgu.

Udar mózgu jest 3. przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku udar mózgu zabija ok. 30 000 Polaków. Dlatego z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu Polacy w ramach działań profilaktycznych otrzymają ALERT UDAROWY, czyli wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy udaru mózgu i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia. Akcja ma pomóc we wczesnym wykrywaniu udarów, a co za tym idzie, skutecznym leczeniu i zapobieganiu śmierci.

Czas ma znaczenie

– Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego – natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu.

– Akcją „ALERT UDAROWY” chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy – czyli wezwać pogotowie ratunkowe. 

alert udarowy

Podziel się wiadomością

ALERT UDAROWY będzie dostępny na stronach internetowych inicjatorów oraz instytucji, które poparły akcję. Będzie rozsyłany poprzez SMS'y, mailingi, a także zamieszczony w internecie w formie krótkiego spotu z udziałem Jacka Rozenka, banerów i grafik z podstawowymi objawami udaru mózgu.

– ALERT UDAROWY to akcja, w której łączymy siły. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się wiadomością, która może uratować komuś życie. Mamy nadzieję, że dzięki ALERTOWI UDAROWEMU wiele osób dowie się i zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu (U – usta wykrzywione, D – dłoń opadnięta, A – artykulacja utrudniona, R – rozmazane widzenie) i w przypadku ich zauważenia szybko zadzwoni na numer 999 lub 112. Tu warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie – dodaje Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!

Więcej informacji dostępnych na stronie www.stopudarom.pl i profilu FB-stop-udarom, #alertudarowy.