500+ tylko dla zaszczepionych dzieci? Kontrowersyjny pomysł radnego

Monika Piorun
21.08.2017 13:03
500+ tylko dla zaszczepionych dzieci? Kontrowersyjny pomysł radnego
fot. pixaby.com, CC0 Public Domain/East News

Łukasz Wantuch - radny miasta Krakowa chce, by świadczenia w ramach programu "500+" mogły otrzymywać tylko zaszczepione dzieci. Napisał w tej sprawie list do minister Elżbiety Rafalskiej z resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.

Niedawno donosiliśmy o budzącej wiele emocji decyzji Włochów, którzy postanowili odebrać prawo do uczęszczania do państwowych i prywatnych żłobków i przedszkoli wszystkim dzieciom, które nie przeszły 10 obowiązkowych szczepień.

Zobacz także

Nie minęło kilka dni a jeden z krakowskich radnych - Łukasz Wantuch - wpadł na to, by także w Polsce zwrócić uwagę na problem z coraz większą liczbą niezaszczepionych maluchów. Jak temu zaradzić?

Małopolski polityk chce, by te dzieci, którym rodzicie nie pozwolą przejść obowiązkowego zestawu szczepień, nie miały prawa do otrzymywania świadczenia "500+".

Odebranie pieniędzy rodzicom zahamuje wzrost liczby nieszczepionych dzieci?

Radny napisał w tej sprawie stosowny list do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem radnego Wantucha:

Od kilku lat w Polsce narasta problem nieszczepienia dzieci przez rodziców wprowadzanych w błąd fałszywymi informacji medycznymi i prasowymi, w szczególności związkami między autyzmem a szczepionkami. Na razie sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale odsetek dzieci pozbawionych opieki ochronnej wzrasta z roku na rok o kilkadziesiąt procent.

Zwracam się zatem z propozycją uzależnienia wypłaty 500 Plus od dołączenia ksero książeczki zdrowia lub zaświadczenia od lekarza o odbyciu obowiązkowych, bezpłatnych szczepień. Dokument taki byłby składany raz w roku od 2018 roku wraz z innymi przy wniosku o wypłatę 500 Plus.

Zrzut ekranu 2017-08-21 o 12.38.29 1

Już wcześniej podobny pomysł zgłaszała partia Nowoczesna, tłumacząc, że świadczenia społeczne i socjalne powinny być dostępne tylko dla osób podporządkowującym się podstawowym wymaganiom profilaktycznym (w tym szczepieniom ochronnym).

Do końca sierpnia wszystkie rodziny, które chciałyby dalej korzystać z rządowego programu "500+" lub dopiero rozpocząć pobieranie świadczeń, powinny złożyć wniosek o dofinansowanie.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy uważasz, że świadczenia w ramach 500+ powinny otrzymywać tylko rodzice, których dzieci będą szczepione?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/π