500+ dla pielęgniarek i położnych: nowe stypendia od Ministerstwa Zdrowia

Monika Piorun
26.03.2018 14:56
Pielęgniarki, stypendium, 500+ dla pielęgniarek
fot. Shutterstock

Najpóźniej od października absolwentki studiów pielęgniarskich i położniczych mają zacząć otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie za podejmowanie pracy w publicznych placówkach. Resort zdrowia chce je w ten sposób zachęcić do pozostania w kraju. Dobra zmiana?

Polskie pielęgniarki wolą pracować na Zachodzie niż podejmować się opieki nad polskimi pacjentami, za którą wynagradzane są kilkakrotnie mniej niż za granicą. Jak rozwiązać ten problem? Resort zdrowia znalazł dodatkowe środki finansowe dla młodego personelu medycznego, który z powodu niskich pensji w kraju woli wyjeżdżać m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Norwegii, gdzie za podobne obowiązki płaci się im o wiele więcej niż w Polsce. 

„Dziennik Gazeta Prawna” podał, że Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć skalę tego zjawiska wśród absolwentów kierunków pielęgniarskich i położniczych. Jeszcze w tym roku (najpóźniej od października) ma rozpocząć się wypłacanie im dodatkowych pieniędzy za pozostanie w kraju i podejmowanie pracy w polskich szpitalach. W ten sposób mają być „łatane” braki kadrowe w wielu publicznych placówkach, w których stale brakuje odpowiedniej liczby personelu do pomocy pacjentom.

Zobacz także

UE zapłaci młodym pielęgniarkom dodatkowe 500 zł za pracę w Polsce

Pieniądze na ten cel wygospodarowano z funduszy unijnych. Na 100 tys. mieszkańców UE przypada średnio niecałe 10 pielęgniarek (9,8). Jeśli Polska chciałaby dorównać tym wskaźnikom, w ciągu następnych 15 lat musiałoby ich przybyć na naszym rynku ponad 130 tys.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych szacuje, że nawet 40 proc. osób kończących studia pielęgniarskie w Polsce, nie podejmuje pracy w zawodzie na terenie naszego kraju, głównie ze względu na niskie zarobki.

Polskie pielęgniarki, które nie zdecydują się zaraz po zakończeniu studiów na wyjazd za granicę, będą mogły liczyć na 500 zł dodatkowego wynagrodzenia przez 2 lata od momentu podjęcia pracy na etacie (w swoim zawodzie) w Polsce. Pieniądze mają być im wypłacane bez względu na wysokość pensji.

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, by polskie pielęgniarki dostawały dodatkowe pieniądze za podejmowanie pracy w zawodzie na terenie kraju?

Liczba głosów:

Same pielęgniarki podchodzą do tego pomysłu dosyć sceptycznie. Ich zdaniem bez konkretnych podwyżek i zmiany czasu pracy z roku na rok będzie ubywać osób chętnych do pracy w tym zawodzie na terenie naszego kraju. Jak wyjaśnia Radiu ZET Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala wojewódzkiego w Szczecinie:

Mamy bardzo mało pielęgniarek (w województwie zachodniopomorskim średnia wieku wynosi 51 lat). Wiemy, że ich pensje nie są wystarczające, dlatego wiele osób decyduje się na przekwalifikowanie się lub wyjazd za granicę. 

Na 400 zł podwyżki mogą też liczyć ratownicy medyczni, którzy wynegocjowali tę kwotę jeszcze z poprzednikiem ministra Szumowskiego, Konstantym Radziwiłłem.

Zobacz także

________

zdrowie.radiozet.pl/π