Zamknij

5 nowych zasad walki z pandemią. Co się zmieni? [ustalenia rządu]

21.01.2022 12:29
Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

"Piąta fala stała się faktem" - powiedział podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Premier wraz z ministrem zdrowia poinformowali o sytuacji epidemicznej w Polsce i przedstawili kilka zmian, które mają pomóc w walce z wirusem. Czy będą nowe obostrzenia? Sprawdź, co się zmieni.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek 21 stycznia o zanotowaniu ponad 36 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższa dobowa liczba zakażeń od początku epidemii w Polsce. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach sytuacja będzie się pogarszać, a zakażonych koronawirusem i chorych na COVID-19 będzie znacznie więcej.

"Musimy zmierzyć się z sytuacją inną, której nie było" — powiedział szef rządu. "Widziałem analizy sięgające nawet 140 tysięcy zakażeń dziennie. Musimy się przygotować na to najlepiej, jak potrafimy" — dodał Mateusz Morawiecki.

Premier przedstawił nowy plan walki z koronawirusem.

To 5 kluczowych zmian:

  1. Zwiększenie puli łóżek covidowych.
  2. Od 27 stycznia darmowe testy w każdej aptece.
  3. Zlecenie pracy zdalnej w administracji państwowej.
  4. Zakażeni koronawirusem powyżej 60 roku życia będą badani w ciągu 48 godzin, nawet w swoim domu przez lekarza pierwszego kontaktu.
  5. Skrócony okres przebywania w kwarantannie do 7 dni.

Mateusz Morawiecki poinformował również o powołaniu Rady ds. walki z COVID-19. W jej składzie mają znaleźć się eksperci także z innych dziedzin niż medyczne. 

Dwa scenariusze epidemiczne dla Polski. Co nas czeka?

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji, że "mamy do czynienia z podwajaniem liczb infekcji w porównaniu do zeszłego tygodnia".

Szef resortu zdrowia powiedział, że przyczyną eskalacji zakażeń jest Omikron. Obserwuje się zwiększoną liczbę zleceń na testy i zwiększą liczbę pozytywnych wyników tych testów.

Niedzielski przedstawił dwa scenariusze epidemiczne dla Polski:

  1. scenariusz najlepszy (pozytywny) to apogeum 60-70 zakażeń dziennie;
  2. scenariusz najgorszy (pesymistyczny) to 140 tysięcy zakażeń dziennie.

"Ta fala będzie miała nieco odmienną specyfiką niż poprzednie. Będzie większy odsetek osób, które się zakażą. Dlatego uruchamiany powszechne testowanie" - zapowiedział Niedzielski.

Test antygenowy na koronawirusa będzie można wykonać w każdej aptece.