3 tys. litrów krwi zebrano podczas akcji "Spokrewnieni służbą"

Monika Piorun
31.03.2017 16:46
3 tys. litrów krwi zebrano podczas akcji "Spokrewnieni służbą"
fot. 3 tys. litrów krwi zebrano podczas akcji "Spokrewnieni służbą"

Ogólnopolska zbiórka krwi, którą zainaugurowano na początku marca z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, właśnie dobiegła końca. Przez cały miesiąc krwiodawcy pochodzący z kręgów służb mundurowych oddali w sumie aż 3 tys. litrów krwi dla najbardziej potrzebujących chorych.

Zobacz także

Najwięcej krwi udało się zebrać dzięki strażakom, ale honorowi dawcy znaleźli się również wśród policjantów, żołnierzy czy funkcjonariuszy BOR. Do końca marca udało się przeprowadzić w sumie prawie 300 akcji w całym kraju. W ten sposób Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciało wspomóc borykające się z niewystarczającym zaopatrzeniem Banki Krwi. 

Program "Spokrewnieni służbą" miał też być hołdem wobec żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. Minister Mariusz Błaszczak podczas podsumowania trwającej przez cały marzec zbiórki krwi powiedział, że:

Krew to dar życia, to dar, który ratuje życie innych.

Dziękując wszystkim, którzy wzięli udział w akcji minister Błaszczak nie omieszkał też dodać, że:

Poświęcenie funkcjonariuszy oddających krew potrzebującym

nie jest pustym hasłem, tylko czymś bardzo, ale to bardzo realnym.

To akcja, która dowodzi przywrócenia etosu służby.

Według Piotra Marka Radziwona, Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, "akcja przerosła oczekiwania służby krwi". Udało się jej zebrać dużo więcej, niż zakładano w planach. Następna edycja "Spokrewnionych służbą" odbędzie się w przyszłym roku.

Zagłosuj

Czy według Ciebie zbiórka krwi to dobry pomysł na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych?

Liczba głosów:

________
Redakcja zdrowie.radiozet.pl/PAP/π